لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

آمادگی سازمان ملل برای ارسال کمک های انساندوستانه به سوریه


کاروان کمک های انساندوستانه آماده اعزام به سوی شهر قحطی زده مضایا - 17 فوریه
کاروان کمک های انساندوستانه آماده اعزام به سوی شهر قحطی زده مضایا - 17 فوریه

سازمان ملل متحد می خواهد با استفاده از آرامش نسبی که در پی اجرای توافق مشترک آمریکا و روسیه برای ترک مخاصمه در سوریه به وجود آمده، ارسال کمک های بشردوستانه به صدها هزار سوری نیازمند را از روز دوشنبه آغاز کند.

بنا بر اعلام این نهاد بین المللی، پس از پنج سال جنگ داخلی، اکنون بهترین فرصت برای رساندن دارو ، غذا، آب آشامیدنی و لوازم بهداشتی به مردم در مناطق تحت محاصره در سوریه است، که هزاران نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی مفرط هستند.

یعقوب الحلو هماهنگ کننده سازمان ملل متحد برای کمک های انساندوستانه به سوریه، ضمن اشاره به بحران گرسنگی و فقر در شهر مضایا که ژانویه گذشته از محاصره شش ماهه نیروهای دولتی و حزب الله لبنان خارج شد،گفت جهان باید بلافاصله اقدام کند.

سازمان ملل می خواهد ارسال کمک های انساندوستانه به حدود ۱۵۰ هزار نفر را طی پنج روز آینده انجام دهد. بر پایه بررسی این سازمان، حدود ۵۰۰ هزار نفر در مناطق محاصره شده گرفتار هستند و بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به کمک های اولیه نیاز دارند.

اجرای توافق آتش بس در سوریه به رغم آن که طرفین درگیری در سوریه یکدیگر را متهم به نقض آن می کنند، به استثنای مناطق تحت کنترل داعش و جبهه النصره، وارد سومین روز شده است.

حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا به مواضع داعش و جبهه النصره ، به ویژه در مناطق تحت کنترل آن ها در رقه ادامه دارد. وزارت دفاع آمریکا گفت ائتلاف بین المللی روز یکشنبه ۱۲ حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه انجام داده است.

در همین حال کمیته عالی مذاکرات متشکل از گروه های مخالف بشار اسد که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، دولت سوریه و روسیه را متهم به انجام ۱۵ مورد نقض آتش بس کرده است.

در تصاویر ویدیویی منتشر شده در اینترنت حملات هوایی به مناطقی در اطراف حلب و همچنین در شهر ادلب که تحت کنترل مخالفان است دیده می شود.

فرانسه نیز روز دوشنبه خواستار کسب اطلاعات درباره حملاتی شد که به گفته ژان مارک آیرو، وزیر خارجه آن کشور ، "نقض آشکار توافق" است.

روسیه نیز ترکیه را متهم به ۹ مورد نقض توافق کرده و دولت بشار اسد نیز گروه هایی که آن ها را تروریست می خواند به گلوله باران مناطق روستایی در استان لاذقیه متهم کرده است.

کشورهای عضو گروه بین المللی پشتیبانی از سوریه، مسئولیت نظارت بر موارد نقض توافق را به عهده دارند و بانیان این توافق- آمریکا و روسیه- راهکارهای رسیدگی به آن را تعریف کرده اند.

XS
SM
MD
LG