لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

هاموند: روسیه به بهانه النصره به مخالفان میانه رو در سوریه حمله نکند


فیلیپ هاموند
فیلیپ هاموند

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا روز یکشنبه در لندن در مورد استحکام توافق ترک مخاصمه در سوریه ابراز نگرانی کرد.

او گفت نگرانی من درباره استحکام آتش بس در سوریه همیشه وجود داشته است. روس ها تلاش کرده اند این حق را برای خود حفظ کنند که عملیاتشان علیه مواضع النصره ادامه داشته باشد اما در خیلی مناطق النصره درگیری تنگاتنگی با مخالفان معتدل دارد و اگر قرار باشد روس ها به بهانه النصره، مواضع مخالفان معتدل را بمباران کنند آن وقت نمی توان انتظار داشت که آتش بس ادامه پیدا کند."

او گفت: "بنابراین همه چیز به رفتار روس ها در روزهای آینده بستگی دارد و ما به دقت اوضاع را زیر نظر خواهیم داشت که آیا آنها واقعا آماده اند چنین فعالیت هایی را به خاطر موفقیت اجرای آتش بس کنار بگذارند یا نه."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جلسه روز یکشنبه کابینه این کشور از اجرای توافق ترک مخاصمه، به ویژه توافقی دراز مدت و موثر در سوریه به صورت مشروط استقبال کرد.

نتانیاهو:هرگونه توافقی در سوریه باید شامل توقف سلطه جویی ایران علیه اسرائیل از داخل خاک سوریه باشد.

آقای نتانیاهو گفت: "هرگونه توافقی در سوریه باید شامل توقف سلطه جویی ایران علیه اسرائیل از داخل خاک سوریه باشد. ما مخالف انتقال سلاح های پیشرفته به حزب الله در سوریه و در لبنان هستیم. ما اجازه نخواهیم داد بلندی های جولان به یک جبهه ترور دیگر بدل بشود."

با این حال ترک مخاصمه ای که برای اولین بار با میانجیگری واشنگتن و مسکو در سوریه به اجرا درآمده است، روزنه امیدی در دل سوری ها برای بازگشت صلح و آرامش، هرچند نسبی، و فرصتی برای فعالیت های عادی و روزمره زندگی ایجاد کرده است.

به برآورد سازمان ملل متحد جنگ و خونریزی در سوریه ۲۵۰ هزار کشته بجا گذاشته و بیش از نیمی از جمعیت آن کشور را آواره کرده است.

XS
SM
MD
LG