لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۲

نماینده ویژه سازمان ملل خواستار ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه شد


رئیس جمهوری پیشین اسرائیل که به جرم مزاحمت جنسی و تجاوز جنسی زندانی بود، روز چهارشنبه بعد از پنج سال از زندان آزاد شد. موشه کاتساو ۷۱ ساله، هشتمین رئیس جمهوری اسرائیل بود که از سال ۲۰۱۱ زندانی شده بود.
رئیس جمهوری پیشین اسرائیل که به جرم مزاحمت جنسی و تجاوز جنسی زندانی بود، روز چهارشنبه بعد از پنج سال از زندان آزاد شد. موشه کاتساو ۷۱ ساله، هشتمین رئیس جمهوری اسرائیل بود که از سال ۲۰۱۱ زندانی شده بود.

نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، از دولت بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور و گروه‌های مخالف او دعوت کرد اواخر ماه آینده میلادی، مذاکرات سیاسی با هدف پایان دادن به بحران چهار ساله در سوریه را در شهر ژنو سوئیس از سر بگیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از احمد فوزی سخنگوی سازمان ملل متحد، استافان دمیستورا که قرار است روز جمعه شورای امنیت آن سازمان را از آخرین وضعیت سوریه آگاه کند، در جدیدترین تلاش خود برای پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور قصد دارد طی چهار تا شش هفته آینده با طرف‌های اصلی درگیری‌ها گفتگو کند.

به گفته احمد فوزی، از قدرت‌های بزرگ جهانی و بازیگران منطقه‌ای نیز برای این منظور دعوت شده است، اما از گروه‌های پیکارجو مانند گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یا جبهه نصرت، که در طبقه‌بندی سازمان‌های تروریستی قرار دارند، دعوتی به عمل نخواهد آمد.

این سخنگوی سازمان ملل متحده افزود آقای دمیستورا امیدوار است تا پایان ماه ژوئن (نهم تیر ماه) و نخستین سالگرد اعلامیه ژنو، گزارشی را به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه دهد. اعلامیه ژنو شامل رهنمودهایی برای حرکت سوریه به سوی صلح و انتقال سیاسی در آن کشور می‌شود.

این در حالی است که برخی دیپلمات‌ها بطور خصوصی نسبت به شانس موفقیت نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه ابراز تردید کرده‌اند. اما روسیه، که در کنار ایران از حامیان سرسخت بشار اسد است، ابراز امیدواری کرده است که گفتگوهای سیاسی به ایجاد جبهه متحدی علیه گروه داعش و همچنین انتقال سیاسی در سوریه منجر شود.

برخی از ناظران نیز بر این عقیده هستند که با توجه به این که مذاکرات جاری بر سر برنامه هسته‌ای ایران، ممکن است تا پایان ژوئن به نتیجه برسد، توافق احتمالی هسته‌ای برآمده از آن، تنش بین ایران و آمریکا را کاهش خواهد داد و از این رو ممکن است به یک حرکت دیپلماتیک مفید منجر شود.

احمد فوزی همچنین گفت که ایران نیز از جمله دعوت شدگان به مذاکرات ژنو است. سازمان ملل پیشتر نیز از ایران برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه دعوت کرده بود، اما با مخالفت برخی کشورها و گروه‌های مخالف بشار اسد، این دعوت پس گرفته شد.

XS
SM
MD
LG