لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

ابراز خوشبینی لاوروف به از سرگیری مذاکرات صلح سوریه


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در رم، پایتخت ایتالیا - ۲۳ آذر ۱۳۹۳
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار با جان کری همتای آمریکایی خود در رم، پایتخت ایتالیا - ۲۳ آذر ۱۳۹۳

وزیر امور خارجه روسیه نسبت به چشم‌انداز از مذاکرات بین اوپوزیسیون و دولت سوریه در سال آینده ابراز خوش‌بینی کرد.

مسکو، متحد اصلی بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق، در تلاش برای احیای مذاکرات که در ماه فوریه در ژنو متوقف شد، و در پی دیدار با رهبر اوپوزیسیون سوریه در ماه نوامبر، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه را به مسکو دعوت کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه به شبکه تلویزیونی ۲۴ ساعته فرانسه گفت با توجه به آنچه «از اکثر طرف‌های درگیر هم در اوپوزیسیون و هم در دولت می‌شنویم، می‌توانیم خوش‌بین باشیم که روند مذاکرات جدید در اوائل سال آینده آغاز شود.

به گفته وزیر خارجه روسیه، مسکو می‌خواهد گروه‌های مخالف حکومت بسار اسد پیش از آن که مستقیما با دولت دمشق به گفت و گو بنشینند، در میان خودشان بر سر یک رویکرد مشترک به توافق برسند. آقای لاوروف از گروه‌هایی که باید در مذاکرات آتی شرکت کنند نام نبرد.

خبرگزاری روسی تاس به نقل از گنادی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه روسیه گفت مسکو امیدوار است مذاکرات در اواخر ژانویه صورت گیرد.

در اقدامی جداگانه، استفان دومیستورا، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، یک «طرح اقدام» با هدف برقراری آتش‌بس در برخی مناطق در سوریه پیشنهاد کرده است.

مسکو اخیر تلاش های دیپلماتیکی را برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه آغاز کرده و میخائیل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه، سفرهایی به لبنان، ترکیه و سوریه انجام داده است.

آقای بوگدانوف روز چهارشنبه هفته گذشته برای دیداری دو روزه و گفتگو با مقام‌های سوری، از جمله بشار اسد، وارد دمشق شده بود. وی پیش از آن در ترکیه با رهبران اوپوزیسیون سوریه، و همچنین در لبنان با حسن نصرالله رهبر حزب‌الله دیدار کرده بود.

XS
SM
MD
LG