لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۳

جان کری: آمریکا از طرح روسیه برای صلح در سوریه حمایت می‌کند


جان کری: آمریکا از طرح روسیه برای صلح در سوریه حمایت می‌کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با استفان دو میستورا، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای بحران سوریه ، در ژنو ملاقات کرد و اطمینان خاطر داد که حل بحران سوریه هنوز برای آمریکا اولویت دارد.

در این ملاقات، آقای کری اظهار امیدواری کرد که تلاش روسیه به حل این بحران ۴ ساله کمک کند. از دو هفته قبل اعلام شد روسیه می خواهد دو طرف اختلاف سوریه را دور یک میز جمع کند. طرح روسیه این است که ابتدا مخالفان داخل و خارج از کشور با یکدیگر به گفتگو بنشینند و سپس مخالفان یک طرف میز و نمایندگان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در طرف دیگر به مذاکره بپردازند.

اما، ائتلاف ملی سوریه گفته است تنها در صورتی برای مذاکرات به مسکو خواهد رفت که منجر به کناره گیری بشار اسد از قدرت شود. مسکو می گوید باید توجه دو طرف به مبارزه با پیکارجویان اسلامی باشد نه آنکه کناره گیری اسد پیش شرطی برای مذاکرات صلح قرار گیرد.

روز چهارشنبه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد «آنهایی که تصمیم می گیرند در این تجمع شرکت نکنند، موقعیت خود در روند مذاکرات صلح را بطور کل از دست خواهند داد.» با این وجود، مسکو که یکی از متحدین عمده اسد است، اظهار امیدواری کرده است که ائتلاف ملی سوریه که از حمایت غرب برخوردار است نماینده ای در مذاکرات داشته باشد.

قرار است نشست از ۶ تا ۹ بهمن در مسکو برگزار شود. روسیه امیدوار است نشست راه را برای تشکیل یک دولت انتقالی و در نهایت توقف درگیری هموار سازد.

استفان دو میستورا، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب نیز در آن جلسات شرکت خواهد داشت. در این راستا، او هفته آینده به دمشق می رود.

در ملاقات با آقای دو میستورا، وزیر خارجه آمریکا مسئولیت موفقیت تلاش صلح را بر شانه رئیس جمهوری سوریه گذاشت و گفت «زمان آن رسیده که رئیس جمهوری اسد، و رژیم اسد الویت را به مردم خود داده و به عواقب تصمیم های خود بیاندیشند. زیرا که این تصمیم ها است که بطور روز افزون تروریست های بیشتری را برای سرنگونی اسد به سوریه جذب می کند".»

پس از کوفی عنان و اخضر ابراهیمی، آقای دو میستورا سومین نماینده ویژه برای پایان دادن به بحران سوریه است.

آقای کری برای او آرزوی موفقیت کرد، خصوصاً در تلاشی که مدتی به آن همت گمارده تا آتش بس برقرار کند. حلب اولین شهر در فهرست این دستور کار آقای دو مستورا است، زیرا وی معتقد است حلب نمادی برای شروع هر حرکتی و الگویی برای ادامه آن شده است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG