لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

داعش یک معبد باستانی در شهر پالمیرای سوریه را منفجر کرد


داعش یکی از معابد مجموعه تاریخی پالمیر سوریه را منفجر کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

فعالان و مقامات حفاظت از آثار باستانی سوریه می‌گویند گروه " دولت اسلامی" موسوم به داعش، معبدی باستانی را در پالمیرا، که یکی از شهرهای کهن تمدن‌های تاریخی در خاورمیانه است را منفجر کرد.

مأمون عبدالکریم گفت تاریک‌ترین کابوس‌هایش رنگ واقعیت گرفته است.

افراط گرایان داعش معبد ۲۰۰۰ ساله بعل شمین را با انفجار بمب ویران کردند. شدت انفجار به حدی بود که به ستون‌های رومی دور تا دور این بنای باستانی آسیب جدی وارد شد.

گروه نظارت بر وضع حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است ویرانی معبد فوق در روز یکشنبه را تأیید کرد. این نهاد هفته گذشته از گردن زدن خالد اسعد، باستان‌شناس معروف سوری خبر داد که سالها مدیریت پژوهش در شهر پالمیرا را برعهده داشت. او ۵۰ سال از عمرش را صرف حفظ و حراست از این مکان تاریخی بود که از جمله میراث فرهنگی جهان ثبت شده در یونسکو است.

داعش پالمیرا را در ماه مه امسال تصرف کرد و بلافاصله در بیانیه‌ای گفت آثار باستانی و مجسمه‌های کهن مصداق کفر هستند. داعش اماکن و شهرهای باستانی عراق را نیز ویران کرده است.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه می‌گوید داعش شماری از اشیاء باستانی را به فروش رسانده‌ است. این گروه می‌گوید برخی از ویدئوهایی که پشتر منتشر شد و افراد داعش را در حال ویران کردن آثار باستانی نشان می‌دهد ساختگی هستند.

XS
SM
MD
LG