لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۸

داعش یک صومعه باستانی را در مرکز سوریه تخریب کرد


فعالان مدنی سوریه می‌گویند گروه موسوم به دولت اسلامی موسوم به داعش، یک صومعه باستانی در استان حمص در مرکز سوریه که قدمتش به ۱۵۰۰ سال پیش می‌رسید‌ را تخریب کرده است.

گروه افراط گرای داعش تصاویری را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که بولدوزرها را در حال تخریب صومعه سنت الیان نزدیک شهر القریتین سوریه نشان می دهد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از اسامه ادوارد، مدیر شبکه حقوق بشر آسوریان سوریه گفت قبل از تخریب داعش، حملات دولت سوریه طی دو هفته گذشته صدمات زیادی به صومعه زده بود. به گفته این خبرگزاری ژاک مراد، کشیش صومعه در ماه مه ربوده شده و خبری از او نیست.

یک کشیش مسیحی نیز در دمشق به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت پیکارجویان داعش ساختمان کلیسای آسوریهای کاتولیک در درون این صومعه را تخریب کرده‌اند که قدمت آن به قرن پنجم میلادی برمی گردد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه نیز از ویران شدن صومعه را تأیید کرد.

پیشتر در هفته جاری داعش یک باستان‌شناس ۸۱ ساله که تمام عمرش را به مطالعه بقایای معبد باستانی پالمیرا در سوریه گذرانده بود گردن زدند و بدنش را از یکی از ستون‌های باستانی آویختند.

تصویر منتشر شده توسط داعش در ۲۲ مه ۲۰۱۵ پرچم گروه خلافت اسلامی را بر فراز قلعه باستانی پالمیرا نشان می دهد.
تصویر منتشر شده توسط داعش در ۲۲ مه ۲۰۱۵ پرچم گروه خلافت اسلامی را بر فراز قلعه باستانی پالمیرا نشان می دهد.

در ماه فوریه، داعش بیش از ۲۲۰ آسوری مسیحی را در سوریه ربود. تنها چند نفر از آنان آزاد شده اند و سرنوشت عده زیادی نامعلوم است.

از زمان اشغال حدود یک سوم سوریه و عراق، پیکار جویان داعش مساجد، کلیساها و آثار باستانی را تخریب کرده و به شهرهای باستانی نمرود، الحضر و دورا اروپوس آسیب جدی زده‌اند.

XS
SM
MD
LG