لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

عدم استفاده سازمان ملل از عبارت «گذار سیاسی» برای سوریه در مذاکرات به چه معنی است


سازمان ملل متحد دیگر از عبارت «گذار سیاسی» برای توصیف اهداف مذاکرات بین المللی صلح سوریه که قرار است هفته آینده در شهر ژنو سوئیس برگزار شود، استفاده نمی‌کند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی با ذکر این مقدمه نوشت که این موضوع می‌تواند یک سازش عمده در مذاکره با نمایندگان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شمار آید.

دوره «گذار سیاسی» عبارتی است که گروه‌های مخالف دولت سوریه از آن چنین برداشت می‌کنند که بشار اسد باید از قدرت کنار گذاشته شود، یا دست کم از اختیارات او کاسته شود.

در مقابل، دمشق هر گونه پیشنهادی در مورد کناره‌گیری اسد از قدرت را رد می‌کند و نمایندگان آن هم در نشست قبلی ژنو پیوسته سعی کردند که از حرکت در این مسیر خودداری کنند.

یارا شریف سخنگوی استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز جمعه در نشستی خبری در ژنو گفت، مذاکرات آتی بر سر «گذار سیاسی» است.

به گزارش رویترز، وی در پاسخ به خبرنگاری گفت «بله شما می‌توانید عبارت گذار سیاسی را بکار ببرید. حدس می‌زنم، تمرکز بر سر این موضوع باشد؛ همانطور که قبلا بوده است.»

بااین حال خانم شریف بعدا در ایمیلی به رسانه‌ها برای توضیح درباره اظهارات خود در نشست خبری گفت «لطفا توجه داشته باشید که گفت‌وگوها بطور کامل طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت هدایت می‌شود، که مشخصا درباره اداره کشور، قانون اساسی جدید و انتخابات در سوریه است.»

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ با اجماع به قطعنامه‌ای رأی مثبت دادند که مبنای مذاکرات بین المللی صلح سوریه قرار گرفت.

گفت‌وگوهای ژنو روز دوم اسفند برگزار خواهد شد و نمایندگان دولت و مخالفان سوریه پیش از این دیدار، روز گذشته بار دیگر در پایتخت قزاقستان بطور مستقیم گفت‌وگو کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG