لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

دولت ترامپ بدنبال ایجاد مناطق امن در سوریه ؛ روسیه: باید با دمشق هماهنگ شود


در حالیکه سخنگوی دولت ترامپ ایجاد منطقه امن در سوریه را اولویت آمریکا عنوان می کند، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت روسیه برای گفت و گو با آمریکا درباره مناطق امن سوریه آماده مذاکره با آمریکا است اما این امر باید با هماهنگی دولت سوریه باشد.

روز چهارشنبه، «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره طرح ترامپ برای ایجاد مناطق امن در سوریه گفت که این موضوع جزء اولویت‌های سیاست‌ خارجی ترامپ است.

اما در سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت این مسئله را هفته گذشته در آلمان با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در میان گذاشته است. به گفته لاوروف آقای تیلرسون گفته است که این مسئله هنوز در حال بررسی است.

تمجید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از ولادیمیر پوتین و وعده او به بهبود روابط با روسیه و نبرد مشترک با داعش در سوریه، امید کرملین به آب شدن یخ روابط با واشنگتن را افزایش داده است.

آقای ترامپ همچنین ایده ایجاد مناطق امن در سوریه را به عنوان جایگزینی برای استقرار پناهجویان در ایالات متحده و کشورهای دیگر مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای لاوروف در این باره گفت که روسیه تا وقتی که این طرح را ارائه دهد، منتظر می ماند. لاوروف گفت: «به نظر ما هرگونه ابتکار اینچنینی درباره قلمرو سوریه باید با هماهنگی با دولت سوریه باشد در غیر این صورت اجرای آن دشوار می شود.» او گفت «ما منتظر شفاف سازی واشنگتن می مانیم. ما آماده گفت و گو درباره پیشنهادات دیگر درباره همکاری در سوریه هستیم.»

ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ رهبران روسیه و آمریکا در تاریخ ۲۸ ژانویه تلفنی گفت و گو کردند. محور مکالمه به گزارش وزارت خارجه روسیه مبارزه با تروریسم، و همچنین مسائل اقتصادی بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG