لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

سوریه: حمله اسرائیل به فرودگاه دمشق «خسارات چشمگیر» وارد کرده است


نقشه هوایی دمشق و فرودگاه بین‌المللی آن.
نقشه هوایی دمشق و فرودگاه بین‌المللی آن.

وزارت حمل و نقل سوریه روز شنبه اعلام کرد حمله روز گذشته به فرودگاه بین‌المللی دمشق سبب وارد شدن خسارات «چشمگیر» به زیرساخت‌های فرودگاه شده و باند اصلی غیرقابل استفاده است.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، علاوه بر خسارات واردشده به «چندین نقطه» باند فرودگاه، ساختمان ترمینال دوم آن نیز در این حمله متحمل خسارت‌هایی شده است.

این نخستین بیانیه رسمی دولت سوریه درباره جزئیات زیان‌های ناشی از حمله منتسب به اسرائیل در بامداد روز جمعه است.

رسانه‌های سوریه روز گذشته با انتشار خبر این حمله اعلام کرده بودند تمامی پروازها به مبدا و مقصد این فرودگاه متوقف شدند. وزارت حمل و نقل سوریه نیز ضمن تایید خبر توقف پروازها دلیل آن را به «توقف کار کردن برخی تجهیزات فنی در فرودگاه» نسبت داده بود.

ارتش اسرائیل از اظهارنظر درباره حمله بامداد روز جمعه خودداری کرده است.

طبق اعلامیه روز شنبه وزارت حمل و نقل سوریه، تعلیق تمامی پروازها تا «اطلاع ثانوی» ادامه خواهد داشت.

فرودگاه دمشق در جنوب این شهر واقع شده و فعالان سوری مخالف بشار اسد می‌گویند شبه‌نظامیان وابسته به ایران در این منطقه فعال هستند و چندین انبار اسلحه و مهمات دارند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است و از نزدیک تحولات مرتبط با جنگ سوریه را رصد می‌کند، حمله روز جمعه منتسب به اسرائیل سه انبار مهمات شبه‌نظامیان وابسته به ایران در داخل فرودگاه را هدف قرار داد.

صدها حمله به مواضع سپاه قدس، حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه طی سال‌های اخیر به اسرائیل نسبت داده شده است. اما اسرائیل به ندرت مسئولیت انجام آنها را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG