لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۰

اسد:بهای سنگین حمایت غرب از القاعده


بشار اسد رییس جمهوری سوریه می گوید گزینه دیگری جز پیروزی وجود ندارد، در غیراین صورت کار سوریه تمام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسد روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون الاخباریه، که از رژیم طرفداری می کند، گفت «شکست در نبرد با شورشیانی که تصمیم دارند او را از قدرت برکنار کنند، به معنای پایان کار سوریه خواهد بود.»

اسد گفت «واقعیت این است که جنگی وجود دارد، اما تسلیمی در کار نخواهد بود.»

اسد همچنین گفت «غرب بابت پول دادن به القاعده در نحستین مراحل آن در افغانستان بهای سنگینی پرداخته است، امروز از آن در سوریه، لیبی و مناطق دیگر حمایت می کند و بعدا بهای سنگینی درقلب اروپا و آمریکا خواهد پرداخت.»

در این میان، به گزارش رویترز، وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه در هشداری ضمنی به حامیان بین المللی نیروهای اوپوزیسیون در سوریه گفت کوشش برای منزوی ساختن یک طرف در مناقشه شانس حل بحران از راه گفت و گو را از بین خواهد برد.

لاوروف گفت گروه دوستان سوریه، که قرار است هفته آینده در استانبول جلسه ای تشکیل دهد، تاکنون نفوذی منفی بر اجرای توافق ۲۰۱۲ قدرت های جهانی برای پایان دادن به جنگ ازطریق گفت و گو با تمام طرف ها داشته است.

گروه دوستان سوریه ، آمریکا، قدرت های اروپایی، و کشورهای عرب خلیج فارس را که از اوپوریسیون حمایت می کنند به هم ارتباط می دهد.

روسیه، که همراه با ایران حامی اصلی اسد است، می گوید او باید بخشی از هر مذاکره ای باشد.

لاوروف که درکنفرانس خبری مشترکی با وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول سخن گفت، اظهار داشت کنار رفتن دولت اسد به عنوان پیش شرطی برای گفت وگو در میان سوری ها برای پایان دادن به مناقشه واقعگرایانه نیست.

وزیر امورخارجه روسیه ابراز امیدواری کرد جلسه استانبول به آغاز گفت و شنود بین طرف های مناقشه کمک کند.
XS
SM
MD
LG