لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

یافت شواهد کاربرد سلاح شیمیایی درسوریه


یک روزنامه بریتانیایی گزارش می دهد کارشناسان نظامی بریتانیا شواهدی پیدا کرده اند مبنی بر این که در ناآرامی های سوریه از سلاح های شمیایی استفاده شده است.

درگزارش روزشنبه تایمز لندن به نقل از منابع ناشناس گفته می شود در آزمایش یک نمونه خاک که از سوریه به خارج قاچاق شده است کاربرد سلاح شیمیایی ثابت شد. منابع فوق نتوانستند بگویند که آیا نیروهای دولتی از آن استفاده کردند یا شورشیان.

دولت سوریه و شورشیان یکدیگر را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم کرده اند. دراین میان، یک گروه فعال می گوید درحمله هوایی رژیم سوریه به شهری در استان ادلب درروز شنبه دست کم 18 تن جان سپردند و ده ها نفر مجروح شدند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید درحمله به ناحیه صنعتی شهر سراقب ده ها نفر نیز مجروح شدند.

این گروه با استناد به گزارش های فعالان در منطقه گفت نیروهای حاکمیت اسد پس از حمله هوایی با رگباری از مهمات خوشه ای، منطقه را زیر آتش گرفتند.

ویدیوهای فعالان محلی ستون های دود را که ازصحنه حملات بر می خاست، و نیز ساکنان وحشتزده را که در تلاش بودند کشته شدگان و مجروحین را خارج کنند نشان می داد.

دیگران سعی داشتند با لوله های آب و سطل شعله های آتش را فروبنشانند.

گروه ناظر بر حقوق بشر درسوریه می گوید درناحیه دیگری در استان ادلب، دست کم 12 رزمنده انقلابی درگلوله باران و نبرد سنگین در نزدیکی روستایی در مجاورت بزرگراه دمشق-حلب کشته شدند. نیروهای وفادار به بشار اسد سعی داشته اند کنترل این روستا را به دست بگیرند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از گروه ناظر در سوریه می گوید روز جمعه حد اقل 105 تن درسراسر این کشور کشته شدند.
XS
SM
MD
LG