لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

ابراهیمی تهدید استفعا را پس گرفت


اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مناقشه سوریه، تهدید کناره گیری از مقامش را پس گرفته است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که آمریکا و روسیه طرح سیاسی مشترکی را برای سوریه اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت بان کی مون دبیر کل از نماینده ویژه خواست در سمت خود باقی ماند و او قبول کرده است.

ابراهیمی به مقامات سازمان ملل متحد اطلاع داده بود به دلیل ناراحتی از ناتوانی قدرت های عمده در حمایت از پایان مناقشه از راه گفت و گو در ماه مه کنار خواهد رفت.

اما اعلام تشکیل یک کنفرانس بین المللی در مورد سوریه توسط جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیرامور خارجه روسیه در روز سه شنبه، انگیزه جدیدی به کوشش های سیاسی برای متوقف ساختن جنگ بخشید.

ابراهیمی روز چهارشنبه از این اقدام استفبال کرد و آن را نخستین خبر امیدوارکننده در مورد سوریه نامید، اما گوشزد کردکه «فقط نخستین گام است.»

دیپلمات های سازمان ملل متحد گفته اند درحالی که مناقشه شدت می گیرد، موفقیت طرح روسیه و آمریکا به این بستگی خواهد داشت که کنفرانس با چه سرعتی سازمان داده شود.

سخنگوی سازمان ملل متحد گفت بان روز پنجشنبه تلفنی با کری و لاوروف صحبت کرد و کوشش های آنها را ستود.
XS
SM
MD
LG