لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

جان کری: اسد جایی در دولت انتقالی سوریه ندارد


جان کری وزیر امور خارجه امریکا روز پنجشنبه در رم و بعد از ملاقات با ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن گفت هدف ما در سوریه رسیدن به یک راه حل سیاسی مورد موافقت دو طرف است است.
آقای کری گفت بشار اسد جایی در دولت انتقالی سوریه ندارد.

درخواست همیشگی ائتلاف اصلی مخالف بشار اسد این بوده که دولت انتقالی و روند صلح باید بدون حضور بشار اسد و مقامهای امنیتی او باشد.

اوائل این هفته آقای کری با سرگئی لاوروف همتای روسی اش ابراز امیدواری کردند که کنفرانس صلح بین المللی اواخر ماه مه از سر گرفته شود.

دیپلماتها می گویند سعی دارند بر اساس یک برنامه انتقالی که به انتخابات منتهی می شود، هر دو طرف را به مذاکره راضی کنند. قدرتهای بزرگ این برنامه را تایید می کنند، اما روشن نیست که آیا بر اساساین برنامه اسد می تواند در آینده سوریه نقشی داشته باشد یا نه.

ایالات متحده از اسد خواسته است از قدرت کناره گیری کند اما روسیه تقاضاهای خارجیان در این مورد را رد می کند، اگرچه سعی دارد فاصله خود را با آینده سیاسی اسد حفظ کند.

اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب روز چهارشنبه گفت طرح روسیه و امریکا درباره سوریه اولین خبر امیدوار کننده درباره کشوری است که به مدت طولانی خوشحال نبوده است.
آقای ابراهیمی گفت این طرح «نخستین گام» است ولی می افزاید انتظار دارد که همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل در این امر همکاری کنند.
XS
SM
MD
LG