لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

کری روسیه را تشویق کرد به سوریه اسلحه نفروشد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را به خودداری از فروش یک سامانه پدافند هوایی پیشرفته به سوریه فراخوانده است و می گوید چنین اقدامی تاثیری منفی در امنیت اسراییل خواهد داشت.

کری این موضوع را روز پنجشنبه در رم، پایتخت ایتالیا، پس از آن عنوان کرد که وال استریت جورنال گزارش داد اسراییل آمریکا را از تصمیم روسیه به فروش آتشبارهای موشکی اس – ۳۰۰ به سوریه آگاه ساخت.

کری گفت واشنگتن ترجیح می دهد مسکو از چنین کمکی به سوریه خودداری کند.

مقامات اسراییل به خبرگزاری های غربی گفته اندآنها نیز از روسیه خواسته اند انتقال موشک ها را، که موجب تقویت توانایی سوریه برای دفاع در برابر هر حمله هوایی اسراییل یا متحدان غربی اش خواهد شد، لغو کند.

روسیه درباره این گزارش هنوز اظهار نظرنکرده است.

سوریه اسراییل را مسئول یک سلسله حملات هوایی به منطقه دمشق در هفته گذشته دانسته است، اسراییل هرگونه مسئولیتی را نه تایید کرده نه تکذیب.

اما مقامات اسراییلی گفته اند هدف هر عمل نظامی این است که رژیم بشار اسد نتواند تسلیحات ساخت ایران را به گروه حزب اله لبنان برساند.

با این حال، به گزارش رویترز، حسن نصراله رهبر حزب اله روز پنجشنبه گفت سوریه با ارسال تسلیحات پیشرفته برای تشکیلات او به حملات هوایی هفته گذشته اسراییل در اطراف دمشق پاسخ خواهد داد، و تلویحا یادآور شد چنین اقدامی می تواند موازنه قدرت بین اسراییل وحزب الله را تغییر دهد.

نصراله در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: اگر هدف حملات این بود که از تقویت توانایی های حزب اله جلوگیری کند، یاید بداند سوریه تسلیحات پیشرفته ای را که اسراییل تا کنون ندیده است به حزب اله خواهد داد.

نصرالله گفت «مقاومت آماده است هر اسلحه پیشرفته ای را، حتی اگر به معنای شکستن موازنه قدرت با اسراییل باشد قبول کند.»
XS
SM
MD
LG