لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

اجرای توافق دولت و شورشیان سوریه؛ روستاهای تحت محاصره تخلیه شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

عملیات تخلیه صدها نفر از ساکنان دو روستای شیعه نشین در شمال غرب سوریه که در محاصره مخالفان دولت بشار اسد قرار دارند، روز جمعه بر اساس توافق قبلی آغاز شد و شورشیان ساکن در دو روستای نزدیک پایتخت نیز همزمان همراه با خانواده‌های خود آماده خروج از منطقه شدند.

در چند ماه‌ گذشته، توافق‌های مشابهی میان دمشق و مخالفان به اجرا گذاشته شد و اغلب مسلمانان شیعه ساکن در برخی مناطق تحت محاصره مخالفان عمدتا سنی مذهب دمشق، در ازای خروج شورشیان از دیگر مناطق تحت محاصره نیروهای دولتی، امکان ترک مناطق توافق شده را داشته‌اند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، تخلیه ساکنان فوعه و کفریا واقع در استان ادب در شمال غرب سوریه، که تحت محاصره نیروهای شورشی هستند، از بامداد جمعه آغاز و با استفاده از ده‌ها دستگاه اتوبوس به مناطق تحت کنترل دولت در حلب منتقل شدند.

در همین حال، عملیات خروج مخالفان دمشق و خانواده‌های آنها از روستای مضایا در نزدیکی پایتخت که در محاصره نیروهای دولتی قرار دارد نیز روز جمعه آغاز شد. اما خروج شورشیان از شهرک الزبدانی در نزدیکی آن ظاهرا به تاخیر افتاده است؛ اما انتظار می‌رود تا عصر جمعه آغاز شود.

قرار است این افراد به مناطق تحت کنترل مخالفان در استان ادلب منتقل شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG