لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

توافق جدید دولت و مخالفان سوریه برای از سرگیری تخلیه شرق حلب


یک روز پس از توقف تخلیه غیرنظامیان و همچنین شورشیان مخالف دولت سوریه از مناطق شرقی شهر حلب، خبرها در روز شنبه از توافق جدیدی بین دمشق و مخالفان آن برای ازسرگیری عملیات تخلیه حلب و همچنین خروج نیروهای طرفدار دولت از دو روستای شیعه نشین تحت محاصره مخالفان در ادلب، و نیز خروج برخی ساکنان دو شهر دیگر در نزدیکی مرزهای لبنان حکایت دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فاروغ ابوبکر یکی از مسئولان گروه‌های مخالف بشار اسد در حلب، در گفت‌وگو با شبکه العربیه گفت توافق جدید بر سر خروج حامیان دولت از دو روستای شیعه نشین تحت محاصره مخالفان، انتقال زخمی‌ها از دو روستای تحت کنترل حامیان دولت در نزدیکی مرزهای لبنان، و همچنین تخلیه کامل شهر حلب صورت گرفته است.

یکی از مقام های دولت سوریه نیز گفته است که عملیات تخلیه مناطق شرقی حلب که روز گذشته متوقف شد، امروز از سر گرفته خواهد شد و به موازات آن، عملیات انتقال زخمی‌ها و بیماران از چهار شهر و روستای دیگری که تحت محاصره مخالفان قرار دارند نیز انجام خواهد شد.

روستاهای شیعه نشین فوعه و کفریا در استان ادلب که تحت محاصره شورشیان مخالف دمشق هستند، و دو شهر مضایا و الزبدانی در نزدیکی مرز سوریه و لبنان که در محاصره نیروهای طرفدار دولت هستند، چهار منطقه مورد اشاره هستند که قرار است بر اساس توافق جدید، عملیات انتقال افراد به خارج از منطقه نیز در آنجا انجام شود.

گفته می‌شود مخالفت شورشیان با درخواست دمشق برای انتقال زخمی های کفریا و فوعه همزمان با عملیات تخلیه شرق حلب، از دلایل توقف این عملیات در روز جمعه بوده است. در مقابل، مخالفان اسد هم شبه‌نظامیان شیعه طرفدار دمشق را به حمله به اتوبوس‌های حامل آنها متهم کرده بودند.

آمار متناقضی از تعداد کسانی که هنوز در مناطق شرقی حلب باقی مانده‌اند گزارش شده؛ از ۱۵ هزار تا ۴۰ هزار نفر، به علاوه حدود ۶ هزار شورشی مخالف دمشق. همچنین آمار متناقضی از افرادی که روز پنجشنبه و اوایل جمعه آن شهر را ترک کرده‌اند گزارش شده است. با این حال تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید بیش از ۹ هزار نفر از حلب خارج شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG