لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

غیرنظامیان در حال ترک غوطه شرقی و شورشیان در انتظار تصمیم روسیه


به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه شورشیان غوطه شرقی همراه با خانواده هایشان روز سه شنبه با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس آن منطقه را ترک کردند.
به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه شورشیان غوطه شرقی همراه با خانواده هایشان روز سه شنبه با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس آن منطقه را ترک کردند.

هزاران غیرنظامی محاصره شده درغوطه شرقی روز سه شنبه این منطقه را ترک کردند. همزمان شورشیان مسلح مخالف اسد برای گفتگو درباره نحوه تسلیم خود به نظامیان سوری، در انتظار تصمیم دولت روسیه هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نظامیان سوری تحت امر بشار اسد «دوما» آخرین منطقه زیر کنترل شورشیان را در محاصره گرفته‌اند تا آنها را وادار به تسلیم کنند.

افراد «جیش الاسلام» که دوما را در کنترل دارند تاکنون حاضر به تسلیم نشده و منتظرند درباره چگونگی ترک منطقه با روسیه که حامی اصلی رژیم بشار اسد است مذاکره کنند.

شورشیانی که غوطه شرقی را ترک کرده‌اند به موجب توافق از پیش اعلام شده همراه با خانواده هاشان از یک گذرگاه امن به ادلب در شمال سوریه می روند که هنوز در دست شورشیان مخالف اسد است.

از زمانی که شورشیان منطقه حلب را در سال ۲۰۱۶ ترک کردند این بزرگ ترین پیروزی رژیم اسد و حامیان آن، ایران و روسیه، است که توانسته اند منطقه غوطه را از دست شورشیان خارج سازند. از زمان جنگ داخلی ۷ ساله سوریه، غوطه در نزدیکی دمشق در کنترل مخالفان بوده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید در نخستین ساعت‌های روز سه شنبه شورشیان غوطه شرقی همراه با اعضای خانواده هایشان با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس این منطقه جنگ زده را ترک کرده اند.

در حال حاضر مخالفان بشار اسد علاوه بر باریکه شمالی سوریه، قلمروهایی در مرز با اردن واسرائیل و سرزمین‌هایی در حمص و حما نزدیک دمشق را در کنترل خود دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG