لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

روند انتقال مخالفان بشار اسد از منطقه غوطه شرقی، زیر بمباران ادامه دارد


مخالفان اسد و خانواده شان منطقه غوطه شرقی را ترک می کنند.
مخالفان اسد و خانواده شان منطقه غوطه شرقی را ترک می کنند.

نیروهای دولتی سوریه به پیشروی در غوطه شرقی که سالها در کنترل مخالفان اسد بود ادامه می دهند. غیر نظامیان منطقه را ترک می کنند و شورشیان آماده تسلیم شدن هستند. نیروهای نظامی اسد روز پنج شنبه نیز به حملات و بمبارانها علیه منطقه محاصره شده غوطه شرقی ادامه می دهند.

درجنگ داخلی هفت ساله سوریه حمله های چندماه گذشته به غوطه شرقی از سنگین ترین و فشرده ترین حمله های هوائی و توپخانه ای و موشکی بوده و در این مدت کوتاه بیش از ۱۵۰۰ نفر کشته شده اند.

خبرنگار خبرگزاری رویترز گزارش داد که روز پنج شنبه بیش از ده دستگاه اتوبوس وارد شهر حرستا در غوطه شرقی شده تا در راستای توافق به عمل آمده با میانجیگری روسیه، جنگجویان و خانواده هایشان را به ادلیب، منطقه شمال سوریه که در کنترل مخالفان اسد است، منتقل کند.

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر درلندن گزارش دادکه چهار هزار نفر غیر نظامی از شهر دوما به منطقه زیر کنترل رژیم اسد فرار کرده اند.

گروه شورشی احرار الشام،که کنترل بخشهائی از غوطه را در دست داشته است با ترک حرستا به ادلیب منتقل می شود.

جیش الاسلام گروه شورشی دیگر که دوما، جوبار، عین ترمه، عربین و زامالکا در غوطه شرقی را در اختیار دارد، می گوید برای حفظ مواضع خود با ارتش اسد خواهد جنگید.

روز پنج شنبه رسانه های وابسته به حزب اله لبنان، گروه متحد اسد، گزارش دادند ۱۵۰۰ جنگجو همراه با ۶ هزار نفر اعضای خانواده هاشان، شهر حرستا را ترک می کنند و مبادله زندانیان احرار الشام با ارتش اسد نیز همزمان آغاز شده است.

جمعیت ادلیب و مناطق پیرامونی آن که در کنترل مخالفان اسد است به دلیل انتقال شورشیان مناطق دیگر چند برابرشده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG