لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

رویترز: شورشیان مخالف رژیم سوریه برای تخلیه غوطه شرقی توافق کردند


زمان اجرای توافق خروج شورشیان از غوطه شرقی، در صورت صحت داشتن، هنوز مشخص نیست. (عکس از آرشیو)
زمان اجرای توافق خروج شورشیان از غوطه شرقی، در صورت صحت داشتن، هنوز مشخص نیست. (عکس از آرشیو)

برخی منابع آگاه و مقام‌های اپوزیسیون روز چهارشنبه اعلام کردند مخالفان رژیم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای تخلیه منطقه تحت محاصره غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، توافقی را که روسیه مبتکر آن بوده پذیرفته‌اند؛ خبری که رسما تایید نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه شورشی احرار الشام که کنترل روستای «حرستا» را در اختیار دارد موافقت کرده در ازای فراهم شدن گذرگاه امن برای خروج از منطقه و رفتن به مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال غرب، سلاح‌های خود را بر زمین بگذارد.

به نوشته این خبرگزاری، هیچ اطلاعاتی در مورد تاریخ ارائه طرح توافق و همچنین زمان دقیق اجرای آن در حال حاضر در دسترس نیست، اما یک منبع آگاه می‌گوید به دلیل وجود برخی موانع، آماده سازی مقدمات اجرای آن چند روز طول خواهد کشید.

در همین حال، وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که یک «کریدور (دالان) بشردوستانه» را در نزدیکی روستای حرستا باز کرده است، اما اشاره‌ای به این موضوع نکرد که آیا فراهم کردن این گذرگاه بخشی از توافق با شورشیان است یا خیر.

پس از ماه‌ها محاصره و چند هفته بمباران سنگین و عملیات نظامی ارتش سوریه و متحدان آن همراه با پشتیبانی هوایی ارتش روسیه در غوطه شرقی، کنترل حدود ۷۰ درصد از آن مناطق بار دیگر در اختیار نیروهای حامی دمشق قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG