لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

تخلیه مخالفان سوری از شهرک غوطه شرقی ادامه دارد


تخلیه ساکنان غوطه شرقی در حومه دمشق، پایتخت سوریه همچنان ادامه دارد.

به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، تاکنون حدود یکصد و ده هزار نفر، از جمله هفت هزار نفر از مخالفان مسلح، از غوطه شرقی خارج شده اند. خبرگزاری رویترز نیز می گوید که فقط شهرک دوما در این ناحیه در کنترل مخالفان مسلح باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز یکشنبه پنجم فروردین، صدها تن از مخالفان مسلح و خانواده آنان، وابسته به گروه «فیلق الرحمان» که شهرک عربین در غوطه شرقی را کنترل می کردند از آن منطقه تخلیه شده‌اند.

اواخر هفته گذشته نیز گروه دیگری بنام «احرار الشام» که در سه سال اخیر بر شهرک «حرستا» در غوطه شرقی مسلط بود، با انتقال خود و خانواده شان از آن منطقه به استان ادلب در شمال سوریه موافقت کرده بود.

در پنج هفته اخیر، بیش از یک هزار و ششصد نفر بر اثر عملیات ارتش سوریه در غوطه شرقی کشته شدند، که اکثر آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند.

رسانه‌های دولتی سوریه نیز که تعداد تلفات ناشی از بمباران‌های هوایی سنگین در غوطه شرقی را کمی بیش از یک هزار نفر اعلام کرده اند، گزارش ها و تصاویر پیروزی‌های ارتش آن کشور در این ناحیه را در بخش های خبری خود پخش می‌کنند.

برخی از از سکنه غوطه شرقی که در از گرسنگی و کمبود امکانات اولیه زندگی رنج می بردند نسبت به خروج از این منطقه ابراز خوشحالی کردند.

غوطه شرقی فاصله کمی با دمشق دارد و شنبه شب برخی از ساکنان پایتخت سوریه تخلیه مخالفان مسلح از شهرک های واقع در غوطه شرقی را با شعف تمام جشن گرفتند.

از هنگام تسلط دوباره ارتش سوریه بر شهر حلب در شمال در اواسط تابستان گذشته، تصرف دوباره منطقه غوطه شرقی در اطراف دمشق، بزرگترین پیروزی بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور بشمار می‌رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG