لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

آزادی کامل رقه از داعش و انتقال اداره شهر به شورای سوری رسما اعلام شد


برخی از اعضای ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه در مقابل ساختمان بیمارستان شهر که کاملا ویران شده است - ۲۵ مهر ۱۳۹۶
برخی از اعضای ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه در مقابل ساختمان بیمارستان شهر که کاملا ویران شده است - ۲۵ مهر ۱۳۹۶

نیروهای سوریه دموکراتیک روز جمعه ۲۸ مهر رسما پیروزی بر پیکارجویان داعش در رقه و سقوط کامل آن شهر را، که از آن با عنوان مرکز خلافت خودخوانده آن گروه اسلامگرای افراطی یاد می‌شد، اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این ائتلاف کردها و عرب‌های سوریه که از حمایت آمریکا علیه داعش برخوردار است، طی نشستی در داخل رقه، اداره امور شهر را رسما به یک شورا واگذار کرد.

مقام‌های پیشین شهر و رهبران قبایل محلی، و همچنین یک نیروی قوی پلیس برای کنترل امنیت شهر، شامل سه هزار نفر که توسط نیروهای آمریکایی آموزش دیده‌اند، بدنه اصلی این شورا را تشکیل می‌دهند.

نیروهای سوریه دموکراتیک روز سه شنبه ۲۵ مهر ماه از پایان نبرد چهار ماهه برای بازپس گیری رقه از پیکارجویان داعش خبر داده بودند. دیدبان حقوق بشر سوریه نیز در بیانیه‌ای آزادی رقه را تایید کرد.

نشست خبری امروز که در یک استادیوم ورزشی در داخل رقه برگزار شد، نشستی کاملا «نمادین» به منظور اعلام رسمی آزادی کامل شهر و نحوه اداره امور آن در دوران پس از داعش توصیف شده است.

رقه در شمال سوریه، در ۴۳۰ کیلومتری شمال دمشق، پایتخت، و ۱۶۰ کیلومتری شرق حلب واقع شده و از روزهای آغازین پیشروی‌های برق آسای پیکارجویان داعش در سوریه و عراق، به اشغال آن گروه در آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG