لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

دولت سوریه: زنان و کودکان می توانند حمص را ترک کنند


اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه گفت هیات دولت سوریه در مذاکرات صلح در ژنو موافقت کردند که زنان و کودکان فورا مناطق محاصره شده در مرکز حمص را ترک کنند.

حمص یکی از بزرگترین شهرهای سوریه است. نیروهای دولتی سوریه برای بازپس گیری حمص از کنترل نیروهای انقلابی مخالف بشار اسد، آن را هدف حملات پیاپی قرار داده اند.

اجازه خروج از حمص به زنان و کودکان مستقر در این شهر، به دنبال دو روز مذاکره میان نمایندگان دولت سوریه، نمایندگان مخالفان حاکمیت دمشق و همچنین میانجیگران سازمان ملل متحد در دمشق صادر شده است.

مذاکرات اولیه در ژنو، بر آزادی هزاران زندانی، از جمله زنان و کودکان و سالمندان از زندان های سوریه متمرکز بود.

آقای ابراهیمی روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت که اپوزیسیون سوریه با خواسته دولت مبنی بر تهیه فهرستی از بازداشت شدگان که به اسارت گروه های انقلابی مسلح درآمده اند، موافقت کرده است.

او گفت روز دوشنبه نیز با نمایندگان طرف های درگیر سوریه ملاقات می کند. ایده تشکیل یک نهاد دولت موقت نیز احتمالا در روز دوشنبه به بحث گذاشته خواهد شد.

مذاکره کنندگان نماینده دولت سوریه و اپوزیسیون برای اولین بار در روز شنبه ملاقات کردند. کشاندن دو طرف سوری به پشت میز مذاکره، برای اخضر ابراهیمی، سیاستمدار کهنه کار الجزایری دستاوردی مهم به شمار می رود.

هدف مذاکرات موسوم به ژنو ۲، تشکیل دولت انتقالی در سوریه است. هرچند تحلیلگران می گویند شانس رسیدن به این هدف کم است.

درگیری های سوریه در مارس ۲۰۱۱، حدود سه سال پیش با اعتراضات مسالمت آمیز و آرام مردمی علیه دولت بشار اسد آغاز شد. این تظاهرات سپس از سوی نیروهای دولتی سرکوب شد و سوریه رفته رفته به صحنه جنگ داخلی بدل گشت. سازمان ملل متحد می گوید جنگ داخلی سوریه بیش از صد هزار نفر را به کشتن داده و نه میلیون نفر را آواره کرده است.
XS
SM
MD
LG