لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

جان کربی: حملات هوایی روسیه در حلب در توقف مذاکرات صلح سوریه تاثیر داشت


جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده عصر چهارشنبه در واکنش به اعلام توقف سه هفته ای مذاکرات صلح سوریه در ژنو سوئیس، ضمن انتقاد از حملات هوایی اخیر روسیه در داخل سوریه، گفت مسکو البته تنها مسئول توقف مذکرات نیست، اما اقدامات اخیر آن کشور در اعلام این تصمیم تاثیر داشته است.

جان کربی در نشست خبری روزانه خود در واشنگتن، با بیان این که حملات هوایی روسیه در داخل و اطراف شهر حلب تقریبا بر مواضع مخالفان دولت بشار اسد متمرکز بوده است و نه پیکارجویان داعش، گفت توقف مذاکرات ژنو بخشی به دلیل کشتار غیرنظامیان و نیز ایجاد اختلال در ارسال کمک‌های بشردوستانه به آن مناطق صورت گرفته است.

به دنبال تشدید حملات نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه علیه مواضع مخالفان بشار اسد در مناطق شمالی حلب، نماینده ویژه سازمان ملل متحد پیشتر در روز چهارشنبه تلاش‌های خود را برای پیشبرد گفت‌وگو‌های غیرمستقیم میان نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مخالف آن، متوقف کرد.

استفان دی میستورا با اعلام وقفه سه هفته‌ای در انجام این گفت‌وگوها که بطور رسمی از روز جمعه با هدف پایان دادن به جنگ داخلی سوریه در یک دوره دو ساله آغاز شد، گفت برای پیشبرد این مذاکرات نیاز به کمک فوری قدرت‌های حامی دو طرف – یعنی ایالات متحده و روسیه – دارد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر ژنو، محل برگزاری این مذاکرات، با بیان این که لازمه پیشرفت در مذاکرات صلح برقراری آتش بس در سوریه است، گفت "من از همان روز اشاره کرده‌ام که به صرف برگزاری مذاکره، مذاکره نخواهم کرد."

آقای دی میستورا برقراری آتش بس برای پیشبرد این مذاکرات را، که به گفته او آخرین امید برای نجات سوریه است، حیاتی دانست و گفت "با این حال روسیه از توقف حملات هوایی خود (در سوریه) سر باز زده است."

نیروهای دولت بشار اسد با برخورداری از پیشتیبانی هوایی ارتش روسیه، موفق شدند روز چهارشنبه محاصره سه سال و نیمه شهرک‌های شیعه نشین تبل و الزهرا را شکسته و یک گام دیگر به بازپس‌گیری کامل حلب، که پیش از آغاز جنگ شش ساله بزرگترین شهر سوریه بود، نزدیک شوند.

برخلاف واشنگتن که از گروه‌های میانه رو مخالف بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق حمایت می‌کند و می‌گوید وی در بلندمدت در آینده سوریه نقشی ندارد، مسکو از حامیان سرسخت اوست و از اوایل مهر ماه سال جاری نیز حملات هوایی را خود در داخل سوریه و در حمایت از نیروهای اسد، آغاز کرده است.

جنگ داخلی سوریه که به زودی وارد ششمین سال خود خواهد شد، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره بر جای گذشته است و تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی به منظور پایان دادن به جنگ و آغاز دوره انتقالی سیاسی در آن کشور، هنوز راه به جایی نبرده است.

XS
SM
MD
LG