لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

لاوروف: حملات هوایی روسیه در سوریه تا شکست ترویست‌ها ادامه خواهد داشت


سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه - آرشیو
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه - آرشیو

در حالی تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشبرد گفت‌وگوهای شکننده صلح سوریه در شهر ژنو سوئیس همچنان ادامه دارد، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت ارتش کشورش حملات هوایی در سوریه را تا زمانی که "سازمان های تروریستی" شکست نخورده‌اند، متوقف نخواهد کرد.

این اظهارات سرگئی لاوروف در حالی بیان می‌شود که نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه، هیچکدام روز گذشته با استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار نکردند و او در تلاش است این مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف را به هر صورت ممکن به پیش ببرد.

وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری در عمان به طور مشخص از جبهه النصرت، گروه مرتبط با القاعده، نام برد و با بیان این که مواضع این گروه از اهداف عمده حملات هوایی روسیه در سوریه است، گفت نمی‌داند چرا باید روسیه این حملات را متوقف کند.

اشاره آقای لاوروف احتمالا به اظهارات روز سه شنبه جان کری وزیر خارجه ایالات متحده است که با توجه به آغاز مذاکرات صلح به میزبانی سازمان ملل متحد، خواستار پایان حملات روسیه علیه مواضع گروه‌های مخالف دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در این کشور شد.

حملات هوایی روسیه در داخل سوریه به بهانه مبارزه با گروه‌های تروریستی از اوایل مهر ماه سال جاری آغاز شد؛ اما ایالات متحده و همپیمانان آن مسکو را متهم می‌کنند که بیش از آن که گروه‌های افراطی مانند داعش را هدف قرار دهد، به مواضع مخالفان بشار اسد حمله می کند.

برخلاف روسیه، ایالات متحده از مخالفان بشار اسد حمایت می‌کند و می‌گوید او در بلندمدت در آینده سیاسی سوریه نقشی ندارد.

XS
SM
MD
LG