لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

مخالفان سوری: تشدید حملات نیروهای دولتی مذاکرات صلح را به شکست می کشد


در حالیکه نمایندگان بشار اسد و مخالفان دولت در مذاکرات صلح سوریه حضور دارند، نیروهای دولتی سوریه بر حملات خود به مواضع مخالفان در حومه حلب شدت بخشیده‌اند.

نیروهای دولتی سوریه که روز سه‌شنبه دوم فوریه با حملات خود موفق به بازپسگیری یک روستا از مخالفان شدند، حملات خود در روز چهارشنبه را افزایش دادند و موفق شدند کنترل یک روستای دیگر را در این منطقه به دست بگیرند.

با این حال گفته می شود هدف اصلی حملات نیروهای دولتی سوریه در حومه حلب، شکستن محاصره دوساله فرودگاه کویرس در شرق حلب است که از دو سال پیش صدها تن از نیروهای بشار اسد در آنجا مستقر هستند و از طریق هوا مهمات و غذا دریافت می‌کنند.

پیشروی های ارتش سوریه با حملات سنگین هواپیماهای روسی پشتیبانی شده است. به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر این حملات طی دو روز حدود ۱۰۰ نفر را کشته است.

این مناطق تحت کنترل نیروهای مورد حمایت غرب موسوم به سوریه دموکراتیک است که نمایندگان آن در حال حاضر در مذاکرات صلح در ژنو حضور دارند. با این حال رسانه‌های وابسته به گروه‌های مخالف، شدت گرفتن حملات نیروهای دولتی را عاملی دانستند که مذاکرات را به شکست می کشاند.

حضور نیروهای حزب الله و ایران

همزمان با تشدید حملات نیروهای دولتی سوریه به حومه حلب، رسانه های وابسته به مخالفت بشار اسد از حضور چشمگیر نیروهای حزب الله لبنان و سپاه پاسداران ایران در این عملیات خبر دادند.

این رسانه‌ها روز چهارشنبه سوم فوریه خبر کشته شدن ۶ افسر سپاه قدس ایران را در حومه حلب منتشر کردند. بر اساس این گزارش اجساد این کشته شدگان در حال انتقال به ایران است.

طی ماهها اخیر همزمان با شدت گرفتن حملات نیروهای بشار اسد به مخالفان، تعداد کشته‌های ایرانی در سوریه نیز به شدت افزایش یافته است. از سوی دیگر گزارش‌هایی نیز مبنی بر ارسال پناهندگان افغان از ایران به سوریه برای جنگ در کنار نیروهای بشار اسد منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG