لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

سازمان ملل آغاز مذاکرات صلح سوریه را رسما اعلام کرد


استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در مذاکرات بین المللی ژنو با هدف پایان دادن به بحران سوریه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه، در مذاکرات بین المللی ژنو با هدف پایان دادن به بحران سوریه - ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، روز دوشنبه آغاز مذاکرات صلح سوریه با حضور نمایندگان دولت و اپوزیسیون آن کشور در شهر ژنو سوئیس را رسما اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از استفان دی میستورا، با ورود نمایندگان "کمیته عالی مذاکرات"، گروه عمده اپوزیسیون سوریه در این گفت‌وگوها، می‌توان آغاز این دور از مذاکرات را بطور رسمی اعلام کرد.

گفت‌وگوهای غیرمستقیم نمایندگان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و گروه‌های مخالف آن قرار بود با چند روز تاخیر از روز جمعه آغاز شود، اما اختلافات بر سر حضور نمایندگان اپوزیسیون در این مذاکرات همچنان باقی ماند.

نماینده ویژه سازمان ملل روز جمعه تنها با نمایندگان دولت سوریه دیدار کرده بود.

آقای دی میستورا گفت "ما به دقت به نگرانی‌های کمیته عالی مذاکرات گوش خواهیم کرد، و فردا نیز با دولت (سوریه) گفت‌وگو خواهیم کرد و به نگرانی‌های آنها خواهیم پرداخت."

وی همچنین مسئولیت به نتیجه رسیدن مذاکرات برای برقراری آتش بس در سوریه را متوجه قدرت‌های بزرگ جهانی دانست و گفت سازمان ملل مسئولیت اجرای قطعنامه مربوط به برگزاری انتخابات را بر عهده دارد.

دور جدید مذاكرات صلح سوریه قرار بود روز دوشنبه ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن ماه) به میزبانی سازمان ملل متحد در مقر اروپایی آن شازمان در شهر ژنو سوئیس آغاز شود، اما بعدا به روز جمعه ۲۹ ژانویه موکول شد.

ایالات متحده و همپیمانان غربی و منطقه‌ای آن، از جمله عربستان سعودی، از برخی گروه‌های مخالف دولت سوریه حمایت می‌کنند؛ در حالی که روسیه و ایران از حامیان سرسخت دولت بشار اسد هستند.

جنگ داخلی سوریه که تا کنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره بر جای گذشته است، به زودی وارد ششمین سال خود خواهد شد و با وجود تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی و برگزاری چند دور گفت‌وگو – حتی با حضور نمایندگان ایران و عربستان سعودی – هنوز راه به جایی نبرده است.

XS
SM
MD
LG