لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

درخواست دبیر کل سازمان ملل برای توقف کشتار آوارگان فلسطینی در یرموک


درخواست دبیر کل سازمان ملل برای توقف کشتار آوارگان فلسطینی در یرموک
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید، پیشگیری از کشتار پناهجویان فلسطینی در اردوگاه یرموک سوریه، نیاز به اقدام فوری و واکنش سریع بین المللی دارد. اردوگاه یرموک، در حومه دمشق پایتخت سوریه واقع است و پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش کنترل آن را از هفته گذشته در دست گرفته اند.

بان کی مون همچنین از جامعه جهانی خواست تا امکان دسترسی به کمک های بشردوستانه را برای پناهجویان ساکن در این اردوگاه فراهم کند و گفت «در شرایط وحشتناک سوریه، اردوگاه یرموک، مثل جهنم شده است. پس از دو سال محاصره بی رحمانه،۱۸ هزار پناهجوی فلسطینی و سوری در این اردوگاه، توسط داعش و سایر نیروهای افراطی به گروگان گرفته شده و این پناهگاه تبدیل به اردوگاه مرگ شده است.»

اردوگاه یرموک چهارشنبه پیش، مورد حمله پیکارجویان داعش قرار گرفت، و برغم مقاومت فلسطینی های ساکن در آن، به کنترل کامل داعش درآمد. یرموک در سال ۱۹۴۸ میلادی و در پی جنگ اعراب و اسرائیل برای اسکان آوارگان فلسطینی ساخته شد.

در همین حال، روز پنجشنبه، در حمایت و همبستگی با ساکنان این اردوگاه، گروهی از مردم شهر غزه به خیابان ها آمدند و خواستار حفاظت از جان ساکنان یارموک شدند.

اسماعیل رضوان، یکی از مقام های حماس، گفت «آنچه در یرموک اتفاق می افتد، یک تراژدی انسانی برای فلسطینی ها و جامعه بشری است؛ و نجات ساکنان ارودگاه، نیاز به مداخله تمام نیروهای فعال عرب و غیر عرب در جامعه بین المللی دارد.

روز پنجشنبه یکی از مقام های ارشد فلسطینی گفت، برای شکست محاصره داعش و نجات ساکنان یرموک از دست پیکارجویان با دولت سوریه به توافق نظامی رسیده اند.

از سوی دیگر در روسیه دومین دور مذاکرات صلح سوریه بین گروه های درگیر، روز جمعه بی نتیجه پایان یافت. روسیه یکی از متحدان نزدیک بشار اسد، رئیس جمهوری درگیر جنگ آن کشور است.

XS
SM
MD
LG