لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

نبرد در اردوگاه یرموک؛ هزاران فلسطینی زیر گلوله‌باران گیر افتاده‌اند


هزاران آواره فلسطینی در میانه نبرد داعش و دولت سوریه گیر افتادند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

مقام‌های سازمان ملل متحد می‌گويند هزاران فلسطينی ساکن اردوگاه يرموک در نزدیکی دمشق که در معرض حمله‌ها و درگيری‌های زمينی هستند، به خاطر موشک‌باران‌های بی‌وقفۀ نيروهای سوری قادر به ترک اردوگاه نيستند.

کريستوفر گينس، سخنگوی سازمان کار و امداد سازمان ملل متحد گفت: «زنان، کودکان، و کلاً همه غيرنظاميان با خطر مرگ، معلوليت و مجروح شدن شدن رو به رو هستند، از اين رو ما از همۀ طرف‌ها می خواهيم به تعهداتشان در مقابل قانون بين المللی محافظت از جان غير نظاميان احترام بگذارند.»

اردوگاه یرموک در نزدیکی دمشق که آوارگان فلسطینی را در خود جای داده است تقریبا به تصرف پیکارجویان داعش و جبهه النصره در آمده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز شنبه گفت رزمندگان داعش و جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، پس از پیوستن به یکدیگر در نبرد علیه دیگر پیکارجویان اسلامی، از جمله سوری ها و فلسطینی های مخالف دولت بشار اسد، بر ۹۰ درصد اردوگاه یارموک مسلط شده اند.

افزون بر زدوخوردهای زمینی، نیروهای سوریه نیز اردوگاه را گلوله باران کردند. بنا به ارقام سازمان ملل متحد، در آنجا حدود ۱۸ هزار نفر، شامل کودکان، به دام افتاده اند و در تلاش هستند به محل های امن تر کوچ کنند.

اردوگاه یارموک، که پیکار جویان حکومت اسلامی چند روز پیش به آن حمله کردند،همیشه زیر کنترل جناح های فلسطینی در سوریه قرار داشته است. این اردوگاه در دو سال گذشته، در محاصره نیروهای دولتی بوده و چندین دور نبرد سنگبن بین آنها و پیکار جویان را تجربه کرده است.

پس از آغاز نبرد در اردوگاه در ۲۰۱۲، هزاران نفر از ساکنان آن به اردن گریختند.

XS
SM
MD
LG