لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

هشدار سازمان ملل نسبت به فاجعه انسانی در اردوگاه فلسطینیان در سوریه


پناهندگان فلسطینی اردوگاه یرموک در انتظار کمکهای انسان دوستانه
پناهندگان فلسطینی اردوگاه یرموک در انتظار کمکهای انسان دوستانه

همزمان با هشدار مقام‌های فلسطینی و سازمان ملل متحد درباره احتمال یک فاجعه انسانی در اردوگاه آوارگان فلسطینی در سوریه، شماری از مخالفان دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای گفتگو درمورد پایان دادن به جنگ داخلی ۵ ساله سوریه به مسکو رفتند.

اردوگاه یرموک در حومه جنوبی دمشق پایتخت سوریه در آستانه سقوط به دست داعش است. کریس گینس سخنگوی کمیساریای سازمان ملل متحد در امور آوارگان و پناهندگان در مورد وقوع یک فاجعه بزرگ انسانی در این اردوگاه هشدار داده و خواستار توقف پیشروی داعش در آنجا شد.

این مقام سازمان ملل گفت: «درحال حاضر افق سیاسی روشنی در چشم انداز نیست. از دید کمیساریای سازمان ملل و از منظر بشردوستانه برای اقدام انسانی و نجات افراد خیلی دیر شده است. ما به یک چارچوب سیاسی معنی‌دار و اساسی برای چاره‌جویی این مشکل نیاز داریم. ما به اقدام سیاسی نیاز داریم اقدامی بسیار مبرم و فوری.»

حدود ۱۸ هزار نفر در اردوگاه یرموک، که از سال ۱۹۵۷ برای اسکان فلسطینی‌های آواره از جنگ اعراب و اسرائیل برپا شده است، زندگی می‌کنند. اردوگاه از دو سال پیش به شکلی در محاصره گروه‌های پیکارجوی النصره وابسته به القاعده و داعش بوده است. اکنون افراد مسلح داعش به بخشی از اردوگاه وارد شده‌اند و ترس و اضطراب از خشونت‌های این گروه موجب فرار فلسطینی‌ها شده است. تلویزیون سوریه از فرار دو هزار آواره از اردوگاه خبرداده است.

از این رو، راهپیمایی‌های گسترده‌ای در نوار غزه در حمایت از آوارگان به دام افتاده در یرموک صورت گرفته و صائب عریقات از رهبران تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها در رام الله، ضمن هشدار در مورد سرنوشت آوارگان گفت که این اردوگاه از ۷۰۰ روز پیش در محاصره بوده و ۲۰۰ فلسطینی بر اثر حملات پیکارجویان و حملات دولتی کشته شده‌اند. در واتیکان روز یکشنبه پاپ اعظم برای فلسطینی‌های اردوگاه دعا کرد. پاپ اعظم از مجامع جهانی خواست با حمایت از آوارگان اردوگاه جلو خشونت علیه آنها را بگیرند.

از سوی دیگر، در مسکو با ورود نمایندگان شماری از گروهای مخالف دولت بشار اسد دور دوم گفتگوها با میانجیگری روسیه با هدف پایان دادن به جنگ داخلی از روز دوشنبه آغاز می شود. روسیه مبارزه با تروریسم را اولویت نخست حل بحران سوریه می داند در حالی که برخی از مخالفان اسد شرط حضور در هرنوع مذاکره ای را کناره گیری وی از قدرت اعلام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG