لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۲

مخالفان اسد برای شرکت در ژنو ۲ رای گیری می کنند


گروه اصلی مخالفان دولت سوریه که مورد حمایت غرب است، روز جمعه در مورد اینکه آیا در مذاکرات صلح ژنو حضور یابد یا خیر، رای گیری می کند.

مذاکرات صلح سوریه که به ژنو ۲ شهرت دارد، هفته آینده تشکیل می شود.

ائتلاف ملی سوریه در استانبول برای تصمیم گیری در مورد شرکت در کنفرانس ژنو ۲ تشکیل جلسه می دهد. دولت آمریکا مخالفان بشار اسد را تحت فشار گذاشته است که در کنفرانس صلح ژنو شرکت کنند. هدف کنفرانس تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه است.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت مذاکرات «بهترین فرصت برای مخالفان است که به اهداف مردم و انقلاب سوریه برسند.»

آقای کری گفت این روند تنها راه پایان دادن به جنگ داخلی سوریه است که «یکی از بدترین فجایع انسانی روی زمین را رقم زده است و زمینه افراط گرایی را ایجاد کرده است.»

تاکنون رهبران مخالفان با شرکت در مذاکرات مخالفت کرده اند. کنفرانس ژنو ۲ قرار است ۲۲ ژانویه تشکیل شود. این کنفرانس بدون تعهد کناره گیری بشار اسد از قدرت تشکیل می شود.

دولت سوریه با شرکت در مذاکرات موافقت کرده است اما کوشش کرده است توجه را از تشکیل دولت جدید به مبارزه با تروریسم تغییر دهد. بشار اسد تمامی شورشیان را تروریست می داند.
آقای کری گفت آمریکا همچنین نگران رشد افراط گرایی در سوریه است. اما تاکید کرد دمشق مقصر نا آرامی ها در سوریه است که تاکنون جان ۱۲۰ هزار نفر را گرفته است.

او گفت رهبر دولت انتقالی باید از سوی تمامی گروه ها تایید شود، که معنی آن این است بشار اسد به احتمال زیاد نمی تواند رهبر این دولت باشد.
XS
SM
MD
LG