لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

امیدواری اوپوزیسیون سوریه به دریافت اسلحه


مقامات اوپوزیسیون درسوریه می گویند امیدوار هستند حامیان بین المللی آنها که قراراست روز شنبه در استانبول جمع شوند، به توافق ضمنی خود برای مسلح ساختن گروه های شورشی عمل کنند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از یک منبع اوپوزیسیون که درجلسات مقدماتی دراستانبول پیش شرکت داشت گفت شنبه یک "نقطه عطف" خواهد بود، و دلیل اصلی تشکیل جلسه این است که شورشیان مسلح شوند."

او گفت گروه دوستان سوریه "حق ما را برای دفاع ازخود پذیرفته اند، و حالا مجبور هستند ابزار لازم را فراهم آورند."

رویترزمی گوید گروه، شامل آمریکا،کشورهای اروپایی و عرب، درچگونگی برکناری بشاراسد به بن بست رسیده است. در کنفرانس قبلی دررم، آمریکا برای نخستین بارگفت مستقیما کمک های نظامی غیرتسلیحاتی در اختیار شورشیان قرارخواهد داد و بر حمایت از اوپوزیسیون غیرنظامی سوریه خواهد افزود.

دربیانیه پایانی آن جلسه گفته می شد شرکت کنندگان بر" نیازبه تغییر موازنه قدرت" درسوریه و کمک به سوری ها و شورشیان برای دفاع از خود تاکید گذاشتند.

اما قدرت های غربی در میان گروه دوستان سوریه کمک های تسلیحاتی پیشنهاد نکردند و نگرانی خود را از افزایش قدرت گروه های اسلامی افراطی مانند جبهه نصرت نشان دادند.

رویترزمی گوید منبع شورشی گفت تسلیحات ومهمات توسط کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و قطرتحویل داده خواهد شد، در حالی که آمریکا و کشورهای دیگر بر آموزش شورشیان و کمک های غیرتسلیحاتی تمرکز خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG