لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۹

تاکید اپوزیسیون سوریه بر کناره گیری اسد


ائتلاف ملی، گروه اصلی اپوزیسیون سوریه می گوید هر راه حل سیاسی برای پایان دادن به مناقشه باید با خروج بشار اسد آغاز شود و پیشنهاد آمریکا و روسیه برای گفت و گوبا رژیم را تلویحاً رد می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گروه روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت «ائتلاف ملی از تمام کوششهای بین المللی برای یافتن یک راه حل سیاسی که به آرمان های مردم سوریه و امید آنها به یک کشور دمکراتیک تحقق بخشد، تا زمانی که با خروج بشار اسد و رژیم او آغاز شود، استقبال می کند.»

در گزارش گفته می شود این پاسخ می تواند ضربه ای به پیشنهاد آمریکا – روسیه وارد آورد. این پیشنهاد بر توافقی در ژنو که به کنار رفتن اسد اشاره ای نمی کند استوار است.

اپوزیسیون سوریه از دیرباز تاکید داشته است اسد نمی تواند بحشی از راه حل مناقشه باشد. اما رژیم سوریه اصرار دارد سرنوشت اسد در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در سال ۲۰۱۴ برگزارشود، تعیین خواهد شد.

طرح آمریکا و روسیه را وزیران امورخارجه دو کشور روز سه شنبه دریک کنفرانس خبری در مسکو اعلام کردند.

سرگئی لاوروف گفت واشنگتن و مسکو آماده هستند تمام منابع خود را برای نشاندن دولت سوریه و مخالفان درپشت میز مذاکره استفاده کنند.

هر دو ابراز امیدواری کردند بتوانند تا پایان ماه مه یک کنفرانس بین المللی بر اساس معامله ای که قدرت های جهانی در ژوئن گذشته در ژنو با آن موافقت کردند تشکیل دهند.

آن توافق، که هرگز اجرا نشد، راهی به سوی یک دولت انتقالی پیشنهاد می کند، اما در مورد سرنوشت اسد ساکت است.
XS
SM
MD
LG