لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

شورای ملی سوریه خواهان دخالت جامعه بین الملل شد


تصویر که توسط «شهروند - روزنامه نگار»ان سوریه منتشر شده
تصویر که توسط «شهروند - روزنامه نگار»ان سوریه منتشر شده
شورای ملی سوریه در بیانیه روز جمعه خود «جناتیهای اسد» را «جنایات جنگی» و «نسل کشی» خواند و از جامعه بین المللی خواست برای متوقف کردن آن در اوضاع این کشور دخالت کند.

مخالفان بشار اسد آنچه را «کشتار بزرگ» توسط نیروهای دولتی و شبه نظامیان طرفدار رژیم در شمال باختری کشور نامیده اند، به شدت محکوم کردند.
ائتلاف ملی سوریه می گوید نیروهای هوادار بشار اسد در اعدام و سوزاندن بیش از ۱۵۰ نفر از جمله زنان و کودکان روستای بیضا مستقیماً دست داشته اند.

گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، با اتکا به مدارکی که از داخل سوریه به دست آورده، اعلام کرد اسنادی از کشته شدن دست کم ۵۰ نفر در این روستا در اختیار دارد. این گروه ابراز نگرانی کرده است که شمار کشته ها بیش از این باشد چون عده ای از اهالی روستا نیز ناپدیدشده اند.
روستای عمدتاً سنی نشین بیضا در جنوب بندر بانیاس واقع شده است. اکثریت ساکنان بانیاس را علوی های طرفدار خاندان اسد تشکیل می دهند.

چاک هیگل وزیر دفاع امریکا روز پنجشنبه گفت دولت اوباما مسلح کردن شورشیان را مورد تجدید نظر قرار می دهد ولی افزود هنوز تصمیم نهایی در این باره گرفته نشده است.
اظهارات وزیر دفاع امریکا چند روز بعد از آن صورت می گرد که کاخ سفید گفت شواهدی در دست است که تایید می کند دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده است. آقای اوباما استفاده از سلاح شیمیایی را «خط قرمز»ی خواند که تغییر دهنده بازی است.

دولت امریکا نگران است که سلاحهایی که در اختیار شوریان سوریه گذاشته می شود به دست افراط گرایان بیفتد.
گروههای حقوق بشری هم دولت و هم مخالفان دولت سوریه را به انجام جنایات جنگی متهم می کنند

روز جمعه عفو بین الملل گفت هر دو طرف از سال ۲۰۱۱ که قیام آغاز شده، دهها روزنامه نگار را بازداشت و شکنجه کرده یا به قتل رسانده اند و هر دو طرف دست به جنایات جنگی زده اند، اگر چه - به گزارش عفو بین الملل - میزان این جنایات از سوی دولت به مراتب بالاتر است.
XS
SM
MD
LG