لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۰

اوباما و استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه


پرزیدنت اوباما دریک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت «ما شواهدی داریم که سلاح های شیمیایی درداخل سوریه به کاررفته است.» با این حال، آقای اوباما گوشزد کرد برای آن که آمریکا و جامعه بین المللی بتوانند با اقدامی مناسب پاسخ دهند، به اطلاعات بیشتری نیازاست.
او گفت :«ما نمی دانیم چگونه، چه وقت وتوسط چه کسی بکار رفت.دقیقا نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است. و وقتی من در مورد امنیت ملی آمریکا و امکان عمل اضافی در پاسخ به کاربرد تسلیحات شیمیایی تصمیم می گیرم، باید مطمئن باشم که تمام حقایق را دراختیار دارم.»
پرزیدنت اوباما گفت اگر آمریکا بدون شواهد قاطع در قضاوت شتاب کند، آنگاه ما می توانیم خود را در موضعی بیابیم که نتوانیم جامعه بین المللی را برای حمایت از کاری که انجام می دهیم بسیج کنیم. مهم است در چنین کاری احتیاط شود.
آقای اوباما یادآور شد ایالات متحده آمریکا هم اینک در کوشش برای حل مساله سوریه عمیقا درگیر است. ما اصرارکرده ایم که تنها راه برقراری ثبات وصلح در سوریه این است که بشار اسد کنار برود و روند انتقال سیاسی پیشرفت کند.
رییس جمهوری آمریکا گفت:«درتعقیب این استراتژی، ما جامعه بین المللی را بسیج کرده ایم. ما بزرگترین اعانه دهنده هستیم. ما برای تقویت اوپوزیسیون کارکرده ایم. کمک های غیرتسلیحاتی برای آنها فراهم آورده ایم. تحریم هایی را برسوریه برقرار کرده ایم. بنابراین گام های زیادی است که ما برداشته ایم، دقیقا به این دلیل که، سوای مساله تسلیحات شیمیایی، آنچه درسوریه می گذرد صدمه ای است که بطور کلی به جامعه بین المللی وارد می شود، وما باید مسلم سازیم که هرکاری را می توانیم برای حفاظت از مردم سوریه انجام دهیم.»
پرزیدنت اوباما گفت اگرنه فقط آمریکا بلکه جامعه بین المللی یقین پیدا کند رژیم اسد از اسلحه شیمیایی استفاده کرده است، آنگاه بازی تغییر خواهد کرد، زیرا چنین کاری حمله ای حتی ویرانگرتر به غیرنظامیان است و این امکان را به وجود می آورد که چنین سلاح هایی به دست های نادرست بیافتد وبه شیوه ای که امنیت ایالات متحده و متحدان ما را تهدید کند بکار رود.
آقای اوباما گفت چنین اقدامی توسط اسد به این معنا است که گزینه هایی وجود دارد که ما ممکن است به بررسی آنها بپردازیم.
XS
SM
MD
LG