لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

آمریکا و روسیه به دنبال زمینه همکاری در سوریه


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه را ترغیب کرده است در حل مناقشه سوریه «زمینه مشترکی» با واشنگتن پیدا کند.

کری روز سه شنبه – امروز– در آغاز ملاقات با پوتین در مسکو گفت روسیه و آمریکا منافع مشترکی در سوریه دارند، که پیشبرد ثبات منطقه ای و جلوگیری از گسترش تروریسم ازآن جمله است.

پوتین بی آن که توضیحی بدهد گفت او منتظر است با واشنگتن در حل مشکلات روز همکاری کند.

آمریکا و روسیه سال پیش با طرحی جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ سوریه موافقت کردند، اما در چگونگی اجرای آن اختلاف نظر داشته اند.

واشتگتن اصرارداشته است بشار اسد به دلیل سرکوب خشونتبار ناراضیان باید کنار برود، در حالی که مسکو گفته است فقط مردم سوریه باید در مورد سرنوشت رهبر خود، متحد دیرینه روسیه، تصمیم بگیرند.

در این میان، در جدید ترین ناآرامی درسوریه، یک مقام سازمان ملل متحد به صدای آمریکا گفت یک گروه مسلح روز سه شنبه چهارصلحبان فیلیپینی را در بلندی های جولان بازداشت کرد.

سخنگوی هیات صلحبانان سازمان ملل متحد گفت کوشش هایی برای آزاد ساختن فیلیپینی ها جریان دارد. آنها بخشی ازیک نیروی سبک اسلحه سازمان ملل متحد هستند که سال هاست در خط آتش بس بین سرزمین های زیرکنترل اسراییل و سوریه در بلندی های جولان گشت می زند.
XS
SM
MD
LG