لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۶

احتمال تاخیر خروج سلاح شیمیایی سوریه از کشور


رئیس «سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی» گفته است احتمال دارد به دلیل مشکلات عملیاتی ناشی از جنگ داخلی خارج کردن سلاح های شیمیایی از سوریه به تعویق بیافتد.

احمد ازومچو، رئیس این سازمان بین المللی گفته است احتمال هر گونه تاخیری چندان طولانی نخواهد بود و ضرب الاجل اواسط سال ٢٠١٤ برای انهدام این سلاح ها هنوز واقع بینانه هستند.

خطرناک ترین انواع سلاح های شیمیایی این کشور باید تا ٣١ دسامبر از سوریه خارج شوند و سلاح هایی که در رده اهمیت دوم قرار دارند، تا ٥ فوریه از این کشور خارج خواهند شد.

اوزومچو برنده جایزه صلح نوبل سال ٢٠١٣ است و برای دریافت جایزه خود به اسلو، پایتخت نروژ سفر کرده است.

وی گفته است با توجه به شرایط حاکم بر سوریه متحقق کردن تعهدها در زمان مقرر دشوار خواهد بود. دستیابی به هدف مورد نظر در این ضرب الاجل های بسیار نزدیک دشوار خواهند بود. وی افزوده اطمینان دارد که تا ضرب الاجل پایان ژوئن سال آینده (که برای نابودی سلاح های شیمیایی در نظر گرفته شده اند) کارها به طور کامل انجام خواهند شد.

آقای اوزومچو گفته است چالش هایی همچون امنیت، به ویژه در مسیرهای فرعی منتهی به تاسیسات شیمیایی و مراحل بازرسی پیچیده و سختگیرانه که نیازمند همکاری گسترده با مقامات دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، پیش روی گروه مسئول این عملیات قرار دارند.

پس از حمله شیمیایی مرگبار با گاز سارین به حومه دمشق در ماه اوت، مسئولیت نظارت بر روند نابودی سلاح های شیمیایی سوریه «سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی»، مستقر در لاهه هلند سپرده شد.
XS
SM
MD
LG