لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

جایزه صلح نوبل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به سازمان منع تسلیحات شیمیایی بابت دریافت جایزه صلح نوبل، به دلیل آنچه کمیته نوبل آن را «کوشش های گسترده برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی» نامید، تبریک گفت.
در بیانیه ای که کاخ سفید صادر کرد گفته می شد «اهدای جایزه تعهد جامعه جهانی را به ممنوعیت بین المللی کاربرد تسلیحات شیمیایی تقویت می کند. یکی از بالاترین ارجحیت های رئیس جمهوری این است که از گسترش یا کاربرد تسلیحات دارای قدرت انهدام جمعی جلوگیری شود، و این جایزه بر کسانی که به پیشبرد این هدف حیاتی کمربسته اند ارج می نهد.»
کاخ سفید گفت «سازمان منع تسلیحات شیمیایی از زمان تاسیس در ۱۶ سال پیش، پیشگام کوشش های جامعه بین المللی برای حذف قابل تایید برخی از خطرناکترین تسلیحات جهان بوده است. جایزه نوبل، این تعهد را تشخیص می دهد و بر اعتماد و اطمینان جهان به سازمان، مدیر کل و کارشناسان و بازرسان شجاع آن که چالش بی سابقه از بین بردن برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را پذیرفته اند، می افزاید.»
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز به سازمان منع تسلیحات شیمیایی بابت دریافت جایزه صلح نوبل و تلاش درجهت حفظ جان انسان ها تبریک گفت و اظهار داشت «جهان هرگز از دست رفتن بیش از یک هزار سوری بی گناه را که در ۲۱ اوت با تسلیحات شیمیایی کشته شدند فراموش نخواهد کرد. از زمان آن حمله دهشتناک، سازمان منع تسلیحات شیمیایی گام های خارق العاده ای برداشته و با شتابی بی سابقه به این نقض آشکار معیارهای بین المللی، که وجدان مردم سراسر جهان را تکان داد، پرداخته است.
بیانیه کاخ سفید تاکید می کرد «ایالات متحده قویا از سازمان منع تسلیحات شیمیایی، ازجمله کار مشترک آن با سازمان ملل متحد، برای مسلم ساختن قرارگرفتن موجودی تسلیحات شیمیایی سوریه زیرکنترل بین المللی واز بین بردن نهایی آنها، حمایت می کند.
ما امروز بار دیگر ازتمام ملت ها می خواهیم برای پایان دادن به مناقشه ای که تا کنون به بهای جان بیش از یکصد هزار سوری تمام شده است کار کنند، و از کوشش های سازمان منع تسلیحات شیمیایی حمایت کنند به این امید که نسل های آینده بتواند در جهانی آزاد ازوحشت سلاح های شیمیایی زندگی کنند.»
XS
SM
MD
LG