لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

احتمال محو تسلیحات شیمیایی سوریه در آلبانی


یک گروه بین المللی ناظر برتسلیحات شیمیایی روز جمعه برای تصمیم گیری درباره سرنوشت زرادخانه شیمیایی سوریه جلسه ای در لاهه تشکیل داد، درهمین حال نام کشور آلبانی به عنوان یک محل احتمالی برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه به میان آمد.

جلسه سازمان منع تسلیحات شیمیایی پس از بحث های مقدماتی تعطیل شد، تا هیات های نمایندگی فرصت پیدا کنند به تهیه پیش نویس برنامه بپردازند.
ادی راما نخست وزیر آلبانی گفت او دیرگاه جمعه اعلام خواهد کرد آیا دولت متبوعش درخواست آمریکا را برای اختصاص دادن محلی برای انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه تصویب خواهد کرد یانه.

طرح آلبانی با مخالفت های شدید روبروشده است. روز جمعه، صدها معترض در مقابل دفتر نخست وزیر در تیرانا پایتخت آلبانی جمع شدند، و در حالی که بیرق ها و پلاکاردهایی در دست داشتند علیه تسلیحات شیمیایی شعار می دادند.
سازمان منع تسلیحات شیمیایی گفته است موجودی تسلیحات پیش ازامحاء باید از سوریه بیرون برده شود.
دولت سوریه، که برنامه مفصلی برای خلع سلاح شیمیایی به سازمان ارائه داده، با این نظرموافق است. اما جستجو برای کشور ثالثی که حاضر باشد تسلیحات را قبول کند تا کنون به جایی نرسیده است.
روز پنجشنبه، نروژ پیشنهاد کرد برای کمک به انتقال تسلیحات یک کشتی نیروی دریابی و یک کشتی باری غیرنظامی به سوریه بفرستد. پیشتر، اسلو درخواست آمریکا برای نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه در خاک نروژ را رد کرده بود.
انتظارمی رفت درجلسه روز جمعه، سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره گام بعدی در برنامه ای که سازمان ملل متجد ازآن حمایت می کند، تصمیم بگیرد. این برنامه ایجاب می کند سوریه تا اواسط سال ۲۰۱۴ گازهای سمی و گازهای اعصاب را از بین ببرد.
به نظرمی رسد سوریه تاکنون برنامه را رعایت کرده است.
XS
SM
MD
LG