لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۴

۹ تن در ناآرامی های سوریه کشته شدند


معترضین سوری روز جمعه گردهمایی هایی علیه دولت برپا کردند.
فعالان سوریه نیروهای امنیتی کشور را مسئول مرگ دست کم ۹ تن در روز جمعه اعلام کرده اند.
در حالی که نمازهای جمعه به پایان رسید، معترضین در شهرهای عمده از جمله دمشق و حلب به خیابانها ریختند و خواست خود برای استعفای بشار اسد را تکرار کردند

با وجودی که صدها تن از ناظران سازمان ملل متحد به سوریه سفر کرده اند، اما شواهد اندکی مبنی بر کاهش خشونت بین شورشیان و نیروهای دولتی مشاهده می شود.

سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه اعلام کرد نیروهای دولتی روز جمعه ۴ تن را در منطقه حماء و یک نفر دیگر را در جنوب استان درعا به قتل رسانده اند. جزئیات این سوانح منتشر نشده اند.

تداوم ناآرامی ها در سوریه، آتش بس ۶ هفته ای در این کشور را - که با میانجی گری کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برقرار شده بود - شکننده تر از پیش کرده است.

خبرگزاری رویترز از سخنگوی آقای عنان نقل کرده است که فرستاده ویژه «به زودی» به سوریه سفر خواهد کرد. این اولین سفر کوفی عنان پس از ارائه طرح صلح در ماه مارس خواهد بود.

«کمیسیون تحقیق مستقل سوریه» اعلام کرد ارتش و نیروهای امنیتی سوریه مسئول بیشترین موارد نقض حقوق بشری بوده است که از ماه مارس تاکنون به وقوع پیوسته اند. این کمیسیون در عین حال اعلام کرد که نیروهای مخالف نیز تاحدودی در تداوم خشونتها نقش داشته اند.

این کمیسیون سال گذشته از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تاسیس شد تا در مورد ناآرامیهای پس از سرکوب ناراضیان سوری از سوی دولت بشار اسد تحقیق کند.

معترضان سوری پس از پایان نماز جمعه به خیابانهای شهرهای مختلف، از جمله دمشق و حلب ریختند. معترضان همچنان خواهان برکناری پرزیدنت بشار اسد از مسند قدرت هستند.

رسانه های دولتی گزارش دادند آقای اسد روز پنجشنبه گفته بود که دولت سوریه، «به همت مقاومت و پایداری مردم و رعایت همبستگی و اتحاد ملت»، به مقاومت در برابر فشارهای خارجی و مخالفان شورشی ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر - بر اساس گزارشهایی که به صدای آمریکا رسیده است - در مرز لبنان و سوریه همچنان تنشهای بسیاری وجود دارد. حضور نیروهای ارتش در این منطقه که ده روز پیش صحنه درگیری بین نیروهای فرقه های علوی و سنی بود، به شدت افزایش یافته است.
XS
SM
MD
LG