لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

۱۶ تن در حومه دمشق به دست نیروهای سوریه کشته شدند


گروه نظارت بر حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است، می گوید توپخانه نیروهای دولتی سوریه روز یکشنبه، شهر سوران در استان حما را که از پایگاه های مخالفان است، هدف حمله قرار داد. در این حملات دست کم شانزده تن کشته شدند.

همچنین در دوما، در حومه شهر دمشق، اتومبیل حامل گروهی از ماموران سازمان ملل و روزنامه نگاران با یک بمب کنار جاده برخورد کرد. در این انفجار کسی آسیب ندید. این انفجار در فاصله نزدیک با گروهی از بازدیدکنندگان روی داد که هروه لادسو، رئیس نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و رابرت مود رئیس ناظران سازمان ملل جزو آنان بودند.

به گفته یک مقام امنیتی سوریه، پیش از این انفجار، گروهی از افراد مسلح در دوما به نیروهای امنیتی سوریه حمله کرده و بیش از ۳۰ کشته و زخمی برجا گذاشته بودند. درگیری های اخیر میان نیروهای سوری و شورشیان در این محله سبب خالی شدن خیابان ها از مردم عادی شده است. دوما مرکز شورش هایی ست که بیش از ۱۴ ماه است علیه حکومت ۱۱ ساله بشار الاسد، رئیس جمهوری این کشور، آغاز شده است.

روز یکشنبه همچنین دو تن از معاونان بشار الاسد روی پرده تلویزیون آمدند و وبا لحنی خشم آلود خبر مربوط به کشته شدن خود را به دست مخالفان تکذیب کردند. شورشیان با انتشار خبرهایی در اینترنت ادعا کرده بودند که چند تن از مسئولان ارشد سوریه از جمله وزیر کشور و وزیر دفاع پیشین این کشور را کشته اند.

از سوی دیگر در حالی که درگیری ها در سوریه در روزهای اخیر به خشونت های فرقه ای میان شیعیان و سنیان دامن زده است، در کشور همسایه لبنان نیز تیراندازی های مرگباری روی داده است. نیروهای لبنانی با تیراندازی به اتومبیلی حامل یک روحانی سنی و معاون او، آن دو را کشتند. احمد ابوالواحد و معاونش از اعضای اتحاد ضد اسد بودند که از شورشیان سوریه حمایت می کند.

ارتش لبنان با انتشار اطلاعیه ای با ابراز « تاسف عمیق» از این دو قتل اعلام کرد که تحقیقات در باره آن را آغاز کرده است. هواداران این روحانی در اعتراض به این رویداد به آتش زدن لاستیک اتومبیل ها و مسدود کردن خیابان ها در بخش هایی از شمال لبنان دست زدند.

در همین حال در درگیری های خشونت آمیز میان هواداران و مخالفان اسد در شهر تریپولی در شمال لبنان در هفته اخیر دست کم هشت تن کشته شده اند. این درگیری ها، میان علوی های لبنان که به مذهب اقلیت حاکم بر سوریه تعلق دارند، و شسنی های لبنان که از شورشیان سوریه هواداری می کنند، روی داد.
XS
SM
MD
LG