لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

مسئولیت دولت و شورشیان سوریه در ادامه خشونت


یک کمیسیون سازمان ملل متحد می گوید دولت سوریه و شورشیان مسلح هر دو از ماه مارس مرتکب نقض جدی حقوق بشر شده اند.
در حالی که خشونت به رغم آتش بس ادامه دارد، کمیسیون مستقل تحقیق درباره سوریه روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد ارتش و نیروهای امنیتی مسئول اکثر موارد نقض حقوق بشر هستند، اما نیروهای اوپوزیسیون نیز تا حدودی در این مورد مسئولیت دارند.
این کمیسیون سال پیش توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای تحقیق درباره ناآرامیهای سوریه تشکیل شد.
بر اساس گزارش اکثر موارد نقض حقوق بشر توسط دولت در جریان عملیات جستجو برای سربازان فراری یا کسانی که «حامی گروههای مسلح ضد دولت» شناخته می شوند صورت گرفته است.
این گزارش حاکی از آن است که دولت از نیروی مرگبار علیه معترضین در مناطقی از جمله حمص، حلب، حما و دمشق استفاده کرده است؛ و گروههای مسلح مخالف دولت نیز سربازان، نیروهای امنیتی و طرفداران دولت را کشته اند.

به گزارش فعالان سوریه، نیروهای دولت روز پنجشنبه به گلوله باران شهر راستان ادامه دادند. دولت سعی دارد بر ستیزه گران در این شهر غلبه کنند. گروههای طرفدار حقوق بشر می گویند در ناآرامی در دیگر نقاط کشور نیز ۳ تن کشته شدند.
در تحولی دیگر، شورای ملی سوریه گفت استعفای برهان غالیون رییس شورا را قبول کرده است. او بهدلیل شیوه رهبری اش با انتقاد فزاینده روبرو بود و درگیریهای داخلی در این گروه، حمایت بین المللی از شورا را مورد تهدید قرار داده است.
روز پنجشنبه خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گفت پارلمان جدید نخستین جلسه خود را تشکیل داده است.
XS
SM
MD
LG