لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

دیدگاه: ایران برای پیشروی به سوی مدیترانه از سوریه استفاده می کند


ایران در سوریه از حزب الله استفاده می کند.
ایران در سوریه از حزب الله استفاده می کند.

یادداشتی از نفتالی بنت* در وال استریت جورنال

تسلط حزب الله بر منطقه مرزی سوریه و لبنان موفقیت دیگری در تلاش ایران برای تسلط بر خاورمیانه است.

کنترل تهران بر کریدوری از ایران تا لبنان که از عراق و سوریه عبور کند به جمهوری اسلامی امکان حضور نظامی در مدیترانه را داده و بخش عمده ای از اروپا را در حوزه عمل نیروی هوایی، دریایی و موشک های میان بردش قرار می دهد. ایران حتی می تواند خارج از مرزهایش کارخانه اسلحه سازی بر پا کند.

داعش باید متوقف شود، اما تهران تهدید استراتژیک به مراتب خطرناک تری در بلند مدت است. به تهران نباید به عنوان بخشی از راه حل نگاه کرد.

در شطرنج سوریه، تمرکز رهبران غرب بر حملات اسب به سربازان پیاده است و از مانورهای وزیر برای شکست شان غافل مانده اند. اشتباه در نگاه به داعش به عنوان جدی ترین تهدید، به ایران امکان حرکت نیروهایش به جلو و کسب موقعیت بهتر را داده است. توافق هسته ای نشانه صبر تهران است؛ توافقی که دستیابی ایران به جنگ افزار هسته ای را موقتا کند می کند بدون این که آن را در بلند مدت متوقف کند.

با حضور نیروهای آمریکا و ائتلاف در شمال سوریه، ایران تلاش هایش را بر جنوب متمرکز کرده است. وقفه در خشونت در آن منطقه بخش دیگری از سوریه را در اختیار تهران قرار می دهد تا بزرگراهی منتهی به ساحل دریا بسازد.

برای متوقف کردن ایران زمان و صبر لازم است. جامعه بین المللی باید تهران را هر کجا نیروهایش در حال پیشروی هستند شکست دهد: در فضای سایبری، در میدان نبرد در یمن و عراق، و در لابراتورهای پیشرفته تسلیحاتی. این تلاش ها علنی و پنهانی، اقتصادی و تکنولوژیک خواهد بود. اگر این امر به مواجهه نظامی منجر شد، دشمنان ایران باید آن جا هم برای پیروزی آماده باشند.

ایران باید برای هر روز حضور نیروهایش در خاک سوریه و کمک به رژیم اسد در کشتار مردم آن کشور بهای سنگینی بپردازد. رهبران تهران باید دریابند که هر گونه نقض توافق هسته ای تحریم های سختی را در پی خواهد داشت. آن ها نمی توانند ترور در اروپا، آسیا و آمریکا را هدایت کنند و انتظار داشته باشند جهان بی اعتنا بماند.

راه های ممکن فراوانی برای اقدام علیه ایران وجود دارد. با این وجود، جهان آزاد تحت رهبری آمریکا هنوز نخستین و مهم ترین گام را برنداشته است: این که اعلام کند نمی تواند امپراتوری ایران از خلیج فارس تا دریای مدیترانه را تحمل کند.

* «نفتالی بنت» از اعضای کابینه اسراییل است.
* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG