لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

دیدگاه: پرهیز از یک جنگ سوم در لبنان


نیروهای نظامی لبنان در شهر بیروت
نیروهای نظامی لبنان در شهر بیروت

یادداشتی از مارک دابوویتز و مایک گلگر، قانونگذار جمهوریخواه کنگره، در وال استریت جورنال

به گفته رییس اطلاعات ارتش اسراییل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با همکاری حزب الله در حال ساخت تاسیساتی در لبنان در عمق پنجاه متری زمین است که می تواند موشک هایی با برد ۴۸۰ کیلومتر مجهز به سیستم های پیشرفته هدایت شونده تولید کند.

مقام های اسراییل می گویند حملات پیشگیرانه ممکن است ضروری باشد. اما نتیجه آن می تواند جنگ خونینی باشد که با شلیک هزاران موشک حزب الله به سوی اسراییل اتفاق خواهد افتاد. این امر برای واشنگتن که می کوشد منطقه پیشتر آشوب زده خاورمیانه را آرام کند یک دردسر جدید خواهد بود.

ایران سال ها است که از مرز زمینی و هوایی سوریه به حزب الله در لبنان موشک می رساند. اسراییل بسیاری از این محموله ها را هدف حملات هوایی قرار داده است.

با این وجود زرادخانه حزب الله طی ده سال اخیر گسترش پیدا کرده و بیش از ۱۵۰ هزار موشک را در خود جای داده است. این موشک ها عمدتا زیر مدارس لبنان، بیمارستان ها و آپارتمان های مسکونی انبار شده اند.

سپاه پاسداران ظاهرا واحد جدیدی را در دانشگاه امام حسین برای آموزش لبنانی ها و دیگر عوامل تولید موشک راه اندازی کرده است.

اسراییل دارای سیستم های دفاع موشکی پیشرفته ای است. اما ایران و حزب الله می کوشند با موشکی جدید بر آن غلبه کنند.

پرزیدنت ترامپ باید برای سعد حریری، نخست وزیر لبنان، روشن کند که طبق قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد از بین بردن این تاسیسات و عاری سازی جنوب لبنان از هر گونه تسلیحات و نیروی نظامی ظیفه او است.

دیپلمات های اسراییلی از واشنگتن می خواهند اقدامات دیگری را برای بازداشتن ایران به کار ببندد.

واشنگتن باید شرکت های مرتبط با نهادهای نظامی مسول برنامه موشکی ایران در بورس اوراق بهادار تهران را تحریم کند. هزاران شرکت صوری سپاه پاسداران هم باید هدف تحریم قرار بگیرند.

دسترسی ایران به دلار باید ممنوع شود. بخش های معدن، فلزات، مخابرات، عمران، انرژی، خودرو، کامپیوتر و اندیشکده های مرتبط با برنامه موشکی سپاه باید تحریم شوند.

تحریم های لغو شده بر مبنای توافق هسته ای باید دوباره اعمال شود. بانک مرکزی ایران باید در لیست سیاه قرار بگیرد و بانک های ایرانی باید از نظام بانکی سوییفت اخراج شوند.

این بهایی است که ایران باید برای سوق دادن منطقه به سوی یک مقابله خونین دیگر بپردازد.

اگر تحریم ها موثر نبود، اسراییل باید از آزادی عمل لازم برای مقابله با این تهدید با تمام ابزارهایی که در دسترس دارد برخوردار باشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG