لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

کُردهای سوریه زندانیان داعشی را محاکمه می‌کنند


تصویری از چند جنگجوی کُرد سوریه‌ای. آرشیو
تصویری از چند جنگجوی کُرد سوریه‌ای. آرشیو

مدیریت تحت رهبری کُردها در شمال شرق سوریه روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد محاکمه «عمومی، آزاد، و شفاف» هزاران جنگجوی خارجی عضو داعش را آغاز خواهد کرد.

این مدیریت خودمختار که از حمایت نظامی آمریکا برخوردار است و مستقل از دولت بشار اسد عمل می‌کند، حدود ۱۰ هزار عضو داعش را در اختیار دارد که طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ از آخرین سنگرهای تحت کنترل این گروه اسلامگرا گریختند.

مقامات محلی کُردها چندین سال است از دولت‌های خارجی از جمله کانادا، فرانسه، و بریتانیا می‌خواهند شهروندان خود و هزاران زن و کودک خارجی را که از «خلافت» خودخوانده داعش فرار کردند و در اردوگاه‌ها در بازداشت هستند، به کشورهای خود بازگردانند.

بدران چیا کورد، از مقامات بلندپایه کُردهای سوریه، در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز اعلام کرد متهمان طبق یک قانون ضدتروریسم که سال گذشته گسترش یافت، محاکمه خواهند شد. او گفت متهمان داعشی می‌توانند برای خود وکیل تعیین کنند اما درباره اینکه آیا دادگاه برای آنها وکیل تعیین می‌کند سخنی نگفت.

به گفته بدران چیا کورد، از گروه‌های حقوق بشری و ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای حضور در این محاکمه‌ها دعوت به عمل خواهد آمد. هنوز ائتلاف تحت رهبری آمریکا واکنشی به این خبر نشان نداده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی آشنا به سوریه، این تصمیم کُردهای سوریه را غافلگیرکننده خواند و افزود قانونی بودن این محاکمات و مسائل امنیتی مربوط به آنها، از اصلی‌ترین نگرانی‌های غربی‌ها در این ارتباط است.

یک متخصص بخش ضدتروریسم دیدبان حقوق بشر نیز گفت جامعه بین‌المللی باید یا از این محاکمه‌ها و یا از محاکمه آنها در کشورهایشان یا کشورهای ثالث حمایت کند.

مساله جنگجویان خارجی عضو داعش یکی از پیچیده‌ترین مسائل امنیتی و حقوقی طی جنگ ١٢ ساله سوریه است. بسیاری از کشورها بنا به دلایل مختلف از بازگرداندن تبعه‌های خود که در داعش عضویت داشتند، خودداری کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG