لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

نشست گروه دوستان سوریه در استانبول


جلسه گروه" دوستان سوریه" روزشنبه در استانبول تشکیل شد. در آن دیپلمات هایی از 11 کشور:آمریکا، بریتانیا، قطر،عربستان سعودی، اردن، مصر،امارات متحده عربی، ایتالیا، فرانسه و ترکیه حضوردارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رفت جان کری وزیر امورخارجه امریکا حمایت نظامی غیر تهاجمی و دفاعی جدید از اوپوزیسیون سوریه را اعلام کند.

درپیشاپیش مذاکرات، یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت کری درباره افزایش کمک به رهبران اوپوزیسیون بحث خواهد کرد.

او یاد آورشد کمک به" گروه های میانه رو، شامل ائتلاف ملی سوریه، شوراهای محلی، سازمان های جامعه مدنی وشورایعالی نظامی" داده خواهد شد.

در این میان، وزیرامورخارجه آلمان گفت اوپوزیسیون سوریه باید از"نیروهای تروریست وافراطی" فاصله بگیرد.

به گزارش رویترز، گیدووسترول، روزشنبه درجلسه استانبول به خبرنگاران گفت "ما از اوپوزیسیون انتظارداریم آشکارا خود را ازنیروهای تروریست وافراطی دورکند."

اوهمچنین گفت دولت آلمان در موضوع تحویل اسلحه به شورشیان تردید دارد، زیرا نگران است که به دست تند روها بیافتد. با این حال اظهارداشت این مساله ای است که اتحادیه اروپا باید درباره آن بحث کند.

در این حال نبرد در سوریه ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزشنبه جنگ شدیدی درمناطقی ازاستان حماس درنزدیکی مرزلبنان درگرفت و گلوله هایی که از داخل سوریه شلیک شده بود درلبنان فرودآمد.

گزارش به نقل ازگروه ناظربرحقوق بشر در سوریه حاکی است نبردهایی نیز در نزدیکی دمشق درگرفت، درآنجا درچهار روزجنگ دست کم 69 تن، که بسیاری ازشورشیان بودند، کشته شدند.

گروه ناظر گفت چند ساعت پس ازآن که سربازان وفاداربه بشار اسد روستای رضوانیه را تصرف کردند، نبرد جدیدی درمنطقه "تل النبی " درگرفت.

در لبنان، یک منبع امنیتی گفت مجموعا شش گلوله از داخل سوریه در منطقه هرمل در شرق لبنان فرود آمد.
XS
SM
MD
LG