لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۷

مقام اسرائیلی: حزب الله لبنان در سوریه از تجهیزات آمریکایی استفاده می کند


حلب، سوریه
حلب، سوریه

یک مقام ارشد نظامی اسرائیل گفت این کشور به ایالات متحده آمریکا اطلاع داده که اعضای حزب الله لبنان در سوریه از خودروهای زره پوش ساخت آمریکا استفاده می کنند که در ابتدا به ارتش لبنان داده شده بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای در ماه گذشته گفت که سفارت آمریکا در بیروت در حال کار و تحقیق درباره تصاویری در رسانه های اجتماعی است که ادعا می کنند حزب الله در سوریه از تجهیزات ارتش آمریکا استفاده می کند. حزب الله در جنگ سوریه، از نیروهای نزدیک به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این تصاویر عمدتا نشان می دهد که خوردوهای زره پوش M113 ساخت آمریکا در اختیار حزب الله است.

مقام ارشد اسرائیلی در جلسه ای با خبرنگاران خارجی در تل آویو عکسی از خودروهای نظامی را نشان داد و گفت در تصاویر خوردوهای زرهی آمریکایی نیز مشاهده می شود.

این مقام که رویترز نامش را اعلام نکرده در این نشست گفت: «ما این اطلاعات را با کشورهای دیگر از جمله آمریکا در میان گذاشته ایم. ما این خودروهای خاص را شخیص داده و بر اساس معیارهای خودمان می دانیم که این وسائل به نیروهای مسلح لبنان داده شده بود. این حدس و گمانه زنی نیست.»

دیپلمات های غربی می گویند که این خودروها در چارچوب برنامه تجهیز نیروهای مسلح لبنان به ارتش این کشور تحویل داده شده بود.

مقام نظامی اسرائیلی گفت که حزب الله هشت هزار نیرو در سوریه دارد. اسرائیل و حزب الله آخرین بار در سال ۲۰۰۶ در مقابل هم جنگیدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG