لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

نیروهای سوریه شهر حمص را می کوبند


نیروهای سوریه با پشتیبانی شبه نظامیان حزب الله لبنان روز جمعه شهرحمص را به گلوله بستند و نواحی زیر کنترل شورشیان را برای ششمین روز پیاپی با توپخانه و حملات هوایی کوبیدند. در همین حال کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد نگرانی خود را از تاثیر هجوم ارتش بر مردمی که در حمص به دام افتاده اند ابراز داشت.

حمص، که حدود ۱ میلیون نفرجمعیت دارد، از نخستین روزهای قیام علیه بشار اسد قرارگاه اپوزیسیون بوده و بارها هدف حملات ارتش قرارگرفته است.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از فعالان حاکی است، دولت اینک بیشترین بخش های حمص را در کنترل خود دارد، و اینک به نظر می رسد تصمیم دارد تمام شهر را به هرقیمتی تصرف کند.

یکی از فعالان مخالف اسد از حملات هوایی به ناحیه خالدیه در بامداد جمعه خبر داد و گفت سربازان، شبه نظامیان طرفدار دولت و اعضای حزب الله آنجا را از ۳ طرف با راکت، تانک وگلوله های خمپاره زیرآتش گرفته اند. فعالان گفتند نیروهای دولتی با مقاومت سخت شورشیان روبرو هستند و درشش روز نبرد زیاد پیشرفت نکرده اند.

در این میان، ائتلاف ملی سوریه از سازمان ملل متحد و کشورهای غربی که از اپوزیسیون درجنگ پشتیبانی کرده اند درخواست کرد بی درنگ مداخله کنند و غذا و دارو به مناطق زیر کنترل شورشیان در حمص و درعا درجنوب برسانند.

در همین حال، دفتر ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه ای گفت شمار غیرنظامیانی که درنبرد سنگین در داخل و اطراف حمص به دام افتاده اند بین ۲۵۰۰ و ۴,۰۰۰ نفر تخمین زده می شود. کمبود غذا، آب ، دارو، برق و سوخت در نواحی محاصره شده به شدت بر غیر نظامیان، بویژه زنان و کودکان تاثیر می گذارد.

در بیانیه گفته می شود گزارشهای اخیرحاکی است گروه های اپوزیسیون مسلح در داخل محله های مسکونی عمل می کنند وبر خطرهایی که دربرابر غیر نظامیان قرار دارد می افزایند.
XS
SM
MD
LG