لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۰

اسد می گوید دشمنانش شکست خورده اند


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می گوید او هر چیزی را که دشمنان بطرفش پرت کردند دفع کرده و تنها تهدید باقیمانده مداخله دور دست و غیر محتمل خارجی است.

به گزارش آسوشیتد پرس، اسد در مصاحبه ای با روزنامه الثوره که روز پنجشنبه منتشر شد، این نظر که وقایع سوریه را یک انقلاب می داند مردود دانست و ادعای گذشته خود را که جنگ یک توطئه از سوی کشورهای غربی و برخی کشورهای عرب برای بی ثبات کردن کشور اوست تکرارکرد.

در سراسر بحران، اسد همواره تاکید کرده است که دولت وی با یک عصیان همگانی روبرو نیست، بلکه با توطئه ای روبروست که غرب از آن حمایت می کند. او شورشیان را متهم می سازد که تروریست، افراط گرایان اسلامی و مزدوران کشورهای نفتخیز خلیج فارس هستند.

اسد گفت «کشورهایی که علیه سوریه توطئه کرده اند تمام ابزار خود را به کار برده اند و چیز دیگری جز مداخله نظامی مستقیم برایشان باقی نمانده است.»

انتشارمصاحبه اسد با حمله خرد کننده ارتش سوریه به شهرحمص و تشکیل جلسه ائتلاف ملی سوریه در استانبول مصادف شده است.

حمص، سومین شهربزرگ سوریه، در دو سال گذشته صحنه جنگ های شدید بوده است. نیروهای دولتی بیشتر آنرا در کنترل دارند ، درحالی که چندین محله در مرکز شهر همچنان به صورت قرارگاه های اوپوزیسیون باقی است. حمله نظامی به حمص اینک در پنجمین روز قرار دارد.

اسوشیتد پرس به نقل ازسخنگوی ائتلاف ملی سوریه می گوید وضع درحمص بشدت خراب شده است. او هشدار داد سقوط آن هر راه حل سیاسی را برای بحران بخطر خواهد انداخت.

سخنگو که در استانیول با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت رژیم سوریه «تصمیم گرفته است حمص را به چنگ آورد حتی اگر به معنای کشته شدن هزاران نفرباشد.»

دولت سوریه روز پنجشنبه از کمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست کرد کمکهای امدادی برای کسانی که در دام گروه های تروریستی افتاده اند بفرستد و آنها را از طریق گذرگاه های امن که دولت فراهم می آورد بیرون ببرد.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر گزارش داد روز پنجشنبه زدوخوردهای سنگین بین سربازان دولتی و شورشیان در نواحی خالدیه و باب حود حمص درگرفت، و هواپیماهای رژیم درتمام روز هدف هایی را درآنجا بارها کوبیدند.
XS
SM
MD
LG