لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

گلوله باران شهر حمص وارد چهارمین هفته شد


گلوله باران شهر حمص وارد چهارمین هفته شد
گلوله باران شهر حمص وارد چهارمین هفته شد

صلیب سرخ جهانی روز شنبه بار دیگر تلاش کرد مجروحین و بیماران را از شهر حمص در سوریه خارج کند. در همین حال ارتش سوریه چهارمین هفته گلوله باران شهر محاصره شده حمص را آغاز کرد.

یک سخنگوی کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت مذاکرات با مقامات سوریه و اپوزیسیون برای ادامه کمک های انساندوستانه از سر گرفته شده است.

روز جمعه صلیب سرخ گفت هفت مجروح را از ناحیه بابا عمر در حمص بیرون برده است، اما می گوید روشن نیست آیا دو روزنامه نگار مجروح غربی نیز در میان آنها بودند یا نه.
در حالی که هزاران نفر در حمص گرفتار و پنهان شده اند، نیروهای دولت سوریه روز شنبه پس از سه هفته حمله مداوم به این شهر، حمص را هدف گلوله باران قرار دادند. فعالان مخالف و معترض دولت می گویند روز شنبه دست کم ۹ تن کشته شدند، هرچند تایید مستقل ارقام غیر ممکن است.

در این میان، بر فشار بین المللی بر سوریه افزوده می شود و گروهی از نمایندگان کشورهای غربی و عرب معروف به «دوستان سوریه» از مقامات سوریه خواسته اند بی درنگ به خشونت پایان بخشند و اجازه دهند کمک های انساندوستانه به مناطق آسیب دیده برسد.

در واشنگتن، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده و متحدانش برای متوقف ساختن کشتار مردم در سوریه، تمام امکانات را بررسی می کنند. او گفت لازم است جامعه بین المللی پیام روشنی به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بدهد مبنی بر این که زمان کنار رفتن حاکمیت او فرارسیده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا پیش بینی کرده است که اسد بابت نقض حقوق مردم سوریه و نادیده گرفتن خواست بین المللی برای متوقف ساختن سرکوب مخالفان «بهای سنگینی» خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG